MUMLAVSKI VODOSPAD Z PSEM

Tuż za granicą Polski, w czeskim Harrachovie znajduje się najpiękniejszy wodospad Karkonoszy. To tu w piękne słoneczne dni plażują turyści – cieszą się słońcem, bliskością przyrody i szumem potoku Mumlavy. My zabieramy Was na krótki spacer po terenie Krkonošského Národního Parku (KRNAP). Spacer nawet dla największych leniuchów, a także spacer nawet dla bardzo małych łapek.

Kiedy nasze nogi i łapy odmawiają już posłuszeństwa, a hasło „idziemy w góry?” wywołuje u nas spazmy i chęć ucieczki do sypialni z książką, to wówczas wybieramy łatwe i przyjemne trasy. Jedną z nich jest szlak w czeskich Karkonoszach. Wędrówka wzdłuż rzeki Mumlavy jest idealna na zmęczone nogi 😉

Parkujemy w Harrachovie na Centralnym Parkingu. Płacimy w automacie, więc musicie mieć przygotowane korony czeskie (w tej chwili jest remont drogi i parking jest bezpłatny więc nie znam regularnej ceny). Stąd prowadzi drogowskaz na Mumlavsky Vodopad, więc bez problemu znajdziecie szlak. Pamiętajcie o tym, że psy mają być na smyczy i Czesi przestrzegają tego zapisu (oczywiście nie wszyscy).

Na początku szlaku znajduje się lisia ścieżka. Super przygotowana trasa edukacyjna dla dzieci, ale dorośli też będę się dobrze bawić! Przecież w każdym z nas jest dziecka ślad 😉  Dajemy wielki plus za takie przygotowanie atrakcji dla najmłodszych i tych starszych. Na każdym kroku znajdziemy też torebki na psie kupy i kosze. Na całym szlaku jest czysto i przyjemnie!

Po powrocie na główny szlak, prowadzący do wodospadu, idziemy do góry. Mijamy sporo turystów – głównie Czechów i Niemców, którzy robią psom fotki, chcą je głaskać, pieją z zachwytu nad nimi i wypytują co to rasa – mówię Wam idealny socjal dla Rudego Zła!

Docieramy do Wodospadu Mumlavy. Jest to absolutnie najpiękniejszy wodospad w Karkonoszach!!! Znajduje się on na rzece Mumlava, która swój początek ma na Mumlavskiej Łące. Potok spływa w dół w kierunku Harrachova, tworząc liczne kaskady. Bardzo ciekawym zjawiskiem są Czarcie Oka. Jest to nic innego, jak wydrążone w skałach przez wodę głębokie doły. Najgłębsze Czarcie Oko znajduje się u podnóża Wodospadu i ma głębokość 6 metrów!

Mumlavski Vodopad ma wysokość 9 metrów i towrzą go liczne kaskady. Przyjemna bryza wokół idealnie ochładza w upalne dni. Na przeciwko znajduje się mostek, z którego można wykonać przepiękne zdjęcia. Dla osób chcących podejść bliżej jest to oczywiście możliwe – dookoła są głazy, jednak należy uważać, bo są bardzo śliskie. Szczególną ostrożność należy zachować przy rwącym nurcie. Pod żadnym pozorem nie zbliżajcie się do niego i pilnujcie psiaki!

Wędrujemy dalej wzdłuż potoku i spotykamy licznych turystów, którzy korzystają z uroków przyrody i pięknego słońca. Na szerokich płaskich kamieniach rozkładają krzesełka i piknikują. Wszyscy są uśmiechnięci i chętnie głaszczą psy, zaczepiają i podziwiają kiedy robimy im zdjęcia 😉

Wracamy tym samym szlakiem i dochodzimy do mostu przy wodospadzie. Stąd idziemy szlakiem w kierunku Ryžoviště – dzielnicy Harrachova. Po drodze zaliczam idealną glebę i funduję sobie kilka porządnych siniaków. Przez kolejne tygodnie wyglądam jakby przejechał mi po nogach walec drogowy… Wracamy wzdłuż drogi do Harrachova na Centralny Parking. Ruch jest tu znikomy – kilka kameralnych pensjonatów i urocze domki w typowej dla regionu architekturze.

W Harrachovie zatrzymujemy się jeszcze na obiad. Od półtora roku nie znudziło nam się czeskie jedzenie. Oczywiście nie jadamy go co tydzień, ale mamy swoje ulubione miejsca w Harrachovie, które możemy Wam serdecznie polecić. Restaruacja Roubenka oraz U Studny (racuchy na deser są absolutnie mistrzowskie!). Polecamy Wam także miejscowy browar – Novosad Brewery (piwo butelkowane na miejscu możecie kupić do domu, co poleca męska część naszego teamu!).

Pěkné turné a chutné!

Share: