Góry Izerskie: Schronisko Wysoki Kamień – szlak z Zakrętu Śmierci idealny dla rodzin z dziećmi i psami

Lekki spacer z psem w góry? Zdecydowanie polecamy Góry Izerskie! Można tu znaleźć bardzo przyjemne szlaki, które pokona można pokonać z dzieckiem czy psami. Zapraszamy Was na wyprawę w Izery do miejsca, z którego widać przepiękną panoramę Karkonoszy. Zapraszamy na spacer na Wysoki Kamień.

Kiedy ktoś mnie pyta gdzie warto iść będąc w Karkonoszach z mało aktywnym psem lub dzieckiem, to odpowiadam, że należy wybrać się na Wysoki Kamień. A jaki szlak wybrać? Tu możliwości jest wiele. Jednak my najbardziej lubimy ten prowadzący z Zakrętu Śmierci. Kameralny, prowadzący lasem, niemonotonny. Zobaczcie zatem sami, jak piękne jest to miejsce i jak piękny widok na Izery, Karkonosze i Rudawy Janowickie oferuje.

A jak nie przekonują Cię widoki, to może chociaż domowe ciasto serwowane w tutejszym schronisku Cię zdoła przekonać? Ponoć chodzący po górach dzielą się a tych, którzy idą dla cudownych widoków i na tych, którzy idą aby na końcu swojej wędrówki zjeść coś pysznego?

Wysoki Kamień

Żółtym szlakiem na Wysoki Kamień w Górach Izerskich z Zakrętu Śmierci

Na Wysoki Kamień możemy dojść spacerem z domu – wychodzimy i idziemy w kierunku Zakrętu Śmierci. Ale Wam polecam dojechać do Zakrętu Śmierci, tam zostawić samochód na bezpłatnym parkingu i wyruszyć szlakiem żółtym w stronę schroniska. A jak komuś będzie mało, to może szlakiem czerwonym dojść do Kopalni Stanisław.

Ale! Zanim wyruszycie w góry, to warto pójść na punkt widokowy i obejrzeć panoramę Karkonoszy z Zakrętu Śmierci. Wiele osób wciąż decyduje się na podziwianie widoku z samej drogi. Jeżeli macie ochotę podejść tam, to zostawcie psa w aucie lub niech jedno z Was zostanie z nim. Motocykliści, duże samochody i spory ruch – to wszystko może być dodatkowym stresem dla psiaka.

Polecamy Wam ten szlak, bo jest on zdecydowanie mniej oblegany niż czerwony szlak idący z centrum Szklarskiej Poręby. Tu także pusto nie jest, ale zdecydowanie więcej osób decyduje się wybrać szlakiem ze Szklarskiej Poręby.
Szlak wiedzie początkowo delikatnie w górę przez las. Po drodze mijacie skałki, gdzie fanów geocaching przyciągnie ukryty punkt. Następnie szlak zaczyna piąć się ostro w górę, ale tylko przez krótki odcinek, aby następnie stać się znów przyjaznym. Kiedy żółty szlak łączy się z czerwonym znów robi się bardziej stromo. Ale niech Was to nie martwi, bo oto Waszym oczom ukazuje się szczyt Wysoki Kamień i górująca nad nim kamienna wieża oraz schronisko turystyczne. Pyszna szarlotka niech będzie nagrodą!

wysoki kamień

Schronisko na Wysokim Kamieniu, którego historia nie była usłana różami

Pierwsze Schronisko na Wysokim Kamieniu zostało wybudowane w 1837 roku i przyjmowało turystów. W tym samym czasie bliźniaczy obiekt wybudowano na Śnieżnych Kotłach. Schronisko Wysoki Kamień było dzierżawione i przechodziło z rąk do rąk, a w 1841 roku odwiedził je król pruski Fryderyk Wilhelm VI. W 1875 roku wybudowano tu wieżę widokową, bo z Wysokiego Kamienia roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Niestety wiosną 1882 budynek spłonął. Jeszcze w tym samym roku obiekt odbudowano przez rodzinę Schaffgotschów, a przez kolejne lata było rozbudowywane i modernizowane. Po II wojnie światowej schronisko zaczęło popadać w ruinę – okradane i dewastowane. Wreszcie w roku 1963 zdecydowano się rozebrać to wyjątkowe miejsce.

Tu zaczyna się historia obecnego schroniska. Teren na Wysokim Kamieniu niszczał i stawał się coraz większym śmietniskiem. Dopiero w 1996 roku teren wystawiono na sprzedaż. Przetarg wygrała rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, która zdecydowała się odbudować schronisko i wieżę widokową. Pan Józef sam na własnych plecach wnosił tu worki z cementem, kamieniami czy deski!!! To się nazywa determinacja! W Schronisku nie ma wody ani prądu. Największym problemem jest brak wody, który gospodarze w baniakach dowożą do schroniska. Z tego powodu schronisko nie oferuje noclegów. Schronisko Wysoki Kamień wciąż jest w budowie, tak jak wieża widokowa. Będzie to najlepszy punkt widokowy na Karkonosze,  z którego rozpościera się widok na czeską stronę i przy dobrej pogodzie dostrzec można wieżę Jested w Libercu.

Wysoki Kamień

Szlak z Zakrętu Śmierci do schroniska Wysoki Kamień, to świetna wyprawa dla rodzin z dziećmi

Wysoki Kamień to szczyt w Górach Izerskich, który leży tuż nad Szklarską Porębą. Wg mnie to obowiązkowa trasa dla każdego kto odwiedza ten region. Dojść na Wysoki Kamień jest stosunkowo łatwo, punkt widokowy położony na wysokości 1058 m n.p.m. pozwoli Ci napawać oczy przepięknym widokiem.

Na Wysoki Kamień prowadzi kilka szlaków, które powinno pokonać także dziecko. Oczywiście to Ty musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy Twój potomek był już kiedyś w górach, czy chodzi na długie spacery i jak wytrzymały jest.

Jeżeli wybieracie się w Izery, to Wysoki Kamień obowiązkowo należy odwiedzić. Miejsce przepiękne, klimatyczne… Widok zapiera dech w piersiach za każdym razem kiedy tu docieramy. Osobiście zawsze zachwyca mnie Szrenica w promieniach zachodzącego słońca.

Wysoki Kamień
Share: