TURYSTO, SZANUJ GÓRY

Kilka dni temu fora miłośników Sudetów obiegło zdjęcie z Jakuszyc, na którym widniała sterta śmieci! Drewniana chatka, która ma służyć piechurom oraz narciarzom posiada dywan z butelek, papierków i kto wie czego jeszcze. Czy tak trudno zadbać o porządek na szlaku? A może na szlakach należy ustawić co 100 metrów kosze na śmieci? Czy naprawdę jesteśmy tak obojętni na otaczające nas piękno?

śmieci w górach

 

Świat wokół siebie kreujemy my sami. Sami dbamy o porządek, sami wybieramy przyjaciół (czasami pojawia się jednostka niechciany znajomy ale tacy też muszą istnieć dla równowagi), sami wychowujemy swoje dzieci i wpajamy im zasady panujące dookoła. MY! Ile razy w życiu podchodziliśmy egoistycznie i najważniejszy byłem JA?! Zatem to moje JA powinno dbać i chronić środowisko. Czemu zatem tak bardzo je niszczymy?

 ŚMIECI W GÓRACH

Wychodząc/wybiegając na nartach/wyjeżdżając na rowerze na szlak zabieramy ze sobą jedzenie i picie. Chipsy, ciasteczka, kanapki, napoje w plastikowych butelkach/szklanych butelkach/puszkach, żele energetyczne – to wszystko widać na szlakach! No moi drodzy czy nie wypada zatem, jak już się pochłonie swój posiłek, zabrać opakowania po nim ze sobą?

śmieci w górach

W 2016 roku Karkonosze odwiedziło ok. 2,5 mln. turystów, a bywały dni kiedy na Śnieżce było ok. 10 tys. osób dziennie. Niestety wielu z nich nie dba o nasze wspaniałe góry. Tony śmieci, które zalegają na szlakach, w krzakach, wokół ławek. Jeżeli nie opamiętamy się, to zamiast wybrać się w Karkonosze, taniej będzie odwiedzić najbliższe wysypisko śmieci. Wejście na górę śmieciową też zapewni jakiś widok…

Zwracajmy uwagę tym, którzy uważają, że „ktoś” posprząta. Nie bójmy się mówić ludziom głośno, że są niewychowani i dają zły przykład dzieciom. Warto głośno i dobitnie prosić o podniesienie butelki czy papierka i zabranie ich ze sobą. Czy to tak trudno zabrać ze sobą puste opakowania? Ważą one mniej niż te pełne, a przecież pełne ktoś tu doniósł. Tu należy postępować, jak psiarzami i zbieraniem kup! To my – TURYŚCI – musimy edukować innych turystów. A może warto byłoby przygotować kampanię, w której Karkonoski Park Narodowy będzie informował o ilości śmieci i pokazywał syf, który na koniec dnia zastajemy wzdłuż szlaków?

śmieci

Szczerze mówiąc jestem zażenowana, a jednocześnie przerażona bezmyślnością niektórych jednostek. W górach żyją dzikie zwierzęta. Zapachy z opakowań czy resztki jedzenia wabią. Te wszystkie śmieci mogą być NIEBEZPIECZNE dla zwierzyny. Przykładem, który przychodzi mi od razu do głowy są pozostawione puste butelki i żuki gnojowniki.
Co roku w lasach całej Polski miliony żuków ginie w butelkach, puszkach i kartonach po napojach. Żuki zwabione zapachem wchodzą do wnętrza butelki, ale już nie udaje im się wyjść. Giną, a ich zwłoki wydzielają zapach padliny i dlatego wchodzą następne i następne, aż butelka w całości wypełni się martwymi owadami.
Resztki pożywienia także mogą być niebezpieczne dla dzikich zwierząt. Nie sądzę aby zwierzyna na co dzień żywiła się chipsami, chrupkami czy ciasteczkami, o zjadaniu ich z folią nie wspominam. Włączmy myślenie i wyjrzyjmy poza czubek własnego nosa. Pomyślmy o tych, którzy żyją tu, bo my dziś jesteśmy tu, a jutro już gdzie indziej. Pozwólmy cieszyć się innym czystym i pięknym środowiskiem. A jeżeli i tak macie to w nosie, to pomyślcie proszę o tym, że za kilkanaście lat przyjadą tu Wasze dzieci, a może i wnuki i warto byłoby aby mogło zachwycać się pięknymi i czystymi szlakami.

#ŚMIECIWŁAPY

Jakiś czas temu rozpoczęła się akcja #zabierz5zlasu – chodziło o zabranie 5 śmieci a każdej wycieczki do lasu. I nie, nikt nie wymaga zabrania wielkogabarytowego przedmiotu. Chodzi o zabranie śmieci, które fizycznie damy radę donieść do kosza na śmieci. To nie jest przecież trudne!
Psi blogerzy postanowili włączyć się w tą akcję również. Na każdy spacer z psami możemy zabrać reklamówkę czy woreczki na psie kupy i tam zbieramy śmieci napotkane na trasie. To żadna ujma na honorze, to żaden wstyd – powinniśmy być dumni, że dbamy o własne środowisko. Pokaż na InstaStories, na Insagramie czy na Facebooku zebrane śmieci i otaguj je #śmieciwłapy oraz #zabierz5zlasu i nieś w świat tą akcję. Im nas będzie więcej, tym czystsze będą nasze trasy spacerowe!
Karkonosze z psem

Jeżeli chociaż jedna z osób do której dotrze informacja o naszej akcji podniesie papierek, to będzie to sukces! Odwiedzajmy góry, cieszmy się nimi i zostawmy w nich porządek!

śmieci w górach, góry z psem, podróże z psem, karkonosze z psem, izery z psem
Do zobaczenia na szlaku!
Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: