Kolorowe Jeziorka – idealne miejsce na poranny spacer

Jedną z atrakcji naszego regionu są Kolorowe Jeziorka położone w Rudawach Janowickich. Wg nas to bardzo fajne miejsce na wczesnoporanny spacer z psem. 

Kolorowe Jeziorka to takie miejsce, w które jeździmy głównie poza sezonem lub bardzo wcześnie rano kiedy jest tam pusto. Zwykle ludzie pojawiają się, kiedy mu kończymy nasz spacer ok. 9.00-9.30 rano. Dzięki temu psy mogą spokojnie pochodzić, ochłodzić się w wodzie, a my pospacerować w ciszy.

kolorowe jeziorka

 

KOLOROWE JEZIORKA

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich są cztery: żółte, purpurowe, błękitne i czarne.  Jeziorka wzięły swój początek w XVIII wieku, kiedy to zaczęto wydobywać tu łupek pirytonośny. Powstała tu kopalnia pirytu, a jeziorka to pozostałości po kopalni. Natura sama zadziałała i wypełniła wyrobiska wodą.

Swoje kolory jeziorka zawdzięczają związkom chemicznym obecnym w ścianach wyrobisk. Najbardziej znane i najładniejsze jest oczywiście błękitne/turkusowe jeziorko. Jest ono najczyściejszym z kolorowych jeziorek, a także najgłębszym. Powstało w miejscu wyrobiska „Nowe Szczęście”. Widzieliśmy tu psiaki, które zażywały kąpieli – nasze psy także.

Jeziorko czarne natomiast, to lej w którym bardzo rzadko pojawia się woda. Szczęśliwi są Ci, którym udało się zobaczyć jego piękny grafitowy kolor.

 

kolorowe jeziorka

TRASA SPACEROWA

Trasa spacerowa wokół kolorowych jeziorek nie jest wymagająca, ba jest łatwa i przyjemna. Jest to spacer lasem, który wznosi się ku górze. Jedyne na co należy uważać, to wystające korzenie. Na pewno nie jest to trasa na spacer z wózkiem dziecięcym. Po drodze możemy podziwiać to, co natura poprawiła po człowieku.

Czy warto? Oczywiście! Polecamy Wam wybrać się tutaj, kiedy potrzebujecie chwili odpoczynku od chodzenia po górach, a nie macie ochoty kisić się w hotelowym pokoju.

 
kolorowe jeziorka

JAK DOJECHAĆ?

Dojazd tutaj nie jest skomplikowany. Należy kierować się do wsi Wieściszowice, a drogowskazy pokierują Was już na parkingi.

Pamiętajcie! Nie zatrzymujcie się na pierwszym napotkanym parkingu i nie reagujcie na naganiacza, których spotkacie po drodze. Przy samym wejściu na teren jeziorek znajdują się olbrzymie place parkingowe. Jeżeli nie przyjechaliście w środku dnia wysokiego sezonu turystycznego, to na bank zaparkujecie tam.

Mam nadzieję, że widzimy się na szlaku!

Share: