Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – poprzemysłowy cud natury

Jedną z atrakcji naszego regionu są Kolorowe Jeziorka położone w Rudawach Janowickich. Wg nas to bardzo fajne miejsce na wczesnoporanny spacer z psem. 

Kolorowe Jeziorka to nie tylko piękne jeziora, ale również malownicze otoczenie i roztaczające się na horyzoncie góry, które tworzą niesamowity krajobraz. To idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu oraz przede wszystkim cieszyć się piękną naturą. Jest to miejsce, w które jeździmy głównie poza sezonem lub bardzo wcześnie rano kiedy jest tam pusto. Zwykle ludzie pojawiają się, kiedy mu kończymy nasz spacer ok. 9.00-10.00 rano. Dzięki temu psy mogą spokojnie pochodzić, ochłodzić się w wodzie, a my pospacerować w ciszy.

kolorowe jeziorka

 

Czym są Kolorowe Jeziorka? Dlaczego Kolorowe Jeziorka są… kolorowe?

Kolorowe Jeziorka to popularne miejsce turystyczne, przyciągające rocznie tysiące odwiedzających. Znajdują się na różnych wysokościach na terenie rudawskiego parku krajobrazowego i stanowią atrakcyjny cel wycieczek pieszych i rowerowych. Teren jest dobrze przygotowany dla turystów – dostępne są tu liczne ścieżki spacerowe oraz punkty widokowe, z których można podziwiać piękno okolicy.

Znajdują się tu cztery jeziorka: żółte, purpurowe, szmaragdowe i czarne.  Jeziorka wzięły swój początek w XVIII wieku, kiedy to zaczęto wydobywać tu łupek pirytonośny. Powstała tu kopalnia pirytu, a jeziorka to pozostałości po kopalni. Natura sama zadziałała i wypełniła wyrobiska wodą. Swoje kolory jeziorka zawdzięczają związkom chemicznym obecnym w ścianach wyrobisk.

Żółte jeziorko

Jeziorko Żółte znajduje się na wysokości 555 m n.p.m. Można podziwiać je z góry lub zejść nad jego brzeg. Znajduje się nad jego brzegiem skała, w której jest wydrążony tunel. Poczujecie tu charakterystyczny zapach siarki, której jest pod dostatkiem w tutejszej glebie. Jeziorko okresowo wysycha chyba najczęściej i warto wybrać się tutaj najlepiej po intensywnych opadach deszczu lub tuż po wiosennych roztopach. Swój kolor zawdzięcza ono obecności wapnia oraz kwasu siarkowego. To obecność wapnia i siarki nadają mu żółty kolor.

Jest to znane miejsce dla miłośników geologii i nauk przyrodniczych, ponieważ w okolicy można znaleźć wiele cennych okazów minerałów i skał. Woda w jeziorku jest bardzo kwaśna, co utrudnia rozwój flory i fauny, ale jednocześnie stanowi idealne środowisko dla mikroorganizmów.

Jeziorko purpurowe

Purpurowe jeziorko to dawne wyrobisko Nadzieja, które zostało zalane i w jego miejscu dziś widzimy ten jeden z 7 nowych cudów polski. Bogate w związki żelaza, którym zawdzięcza swój niezwykły kolor oraz specyficzny zapach. Obok purpurowego jeziorka znajdują się hałdy o zapachu siarki.

Błękitne jeziorko, zwane także niebieskie lub lazurowe

Najbardziej znane i najładniejsze jest to zwane turkusowym, chociaż niektórzy nazywają je okresowo zielonym jeziorkiem. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi, które zalegają na dnie, a także promieniom słońca odbijającym się w jego tafli. Jest ono najczyściejsze, a także najgłębsze (ma ok. 20 metrów głębokości). Powstało po zalaniu wyrobiska „Nowe Szczęście”.

Jeziorko czarne lub zielone

Jest to lej w którym bardzo rzadko pojawia się woda. Szczęśliwi są Ci, którym udało się zobaczyć jego piękny grafitowy kolor. Powstało w dawnym wyrobisku Gustaw i pojawia się tylko po intensywnych opadach deszczu.

Kolorowe jeziorka leżą we wschodniej części Rudaw Janowickich. Miejsce to zachwyca swoimi kolorami i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Każde z jeziorek jest inne i warto je zobaczyć na własne oczy, by docenić niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. „National Geographic Traveler” okrzyknął je jednym z 7 cudów Polski Dolnego Śląska. Mamy czym się pochwalić!

kolorowe jeziorka

Czy na kolorowe jeziorka można iść z psem albo z wózkiem?

Trasa spacerowa nie jest wymagająca, ba jest łatwa i przyjemna. Jest to spacer lasem, który wznosi się ku górze. Jedyne na co należy uważać, to wystające korzenie. Na pewno nie jest to trasa na spacer z wózkiem dziecięcym. Będzie wam ciężko przejechać wózkiem, nawet terenowym. Za to włożenie dziecka w nosidło lub naprzemiennie nogi i nosidło pozwoli Wam cieszyć się wspólnym czasem. Spacerując wzdłuż kolorowych jeziorek, możemy podziwiać czystą naturę i przepiękne zbiorniki wodne. Każdy z nich ma inny kolor, w zależności od zawartości minerałów i substancji chemicznych w wodzie. Widok ten jest naprawdę niezwykły i warto go zobaczyć na własne oczy.

Psy możecie zabrać ze sobą. Natomiast warto pamiętać o tym, że to miejsce jest oblegane w sezonie. Najlepiej wybrać się tu z psami lub bez psów wcześnie rano i spacerować pustymi szlakami. W jeziorkach obowiązuje zakaz kąpieli, nasze psy natomiast zawsze wchodzą do błękitnego ochłodzić się. Nie pozwalamy na pływanie, nie rzucamy zabawek. Wiele psów korzysta z tej atrakcji. Kiedy kończymy spacer około 9.30-10.00 to parkingi są już pełne, a na szlaku robi się tłoczno. Niestety łatwość tego szlaku ma również swoje minusy i największym jest tu mnogość psów biegających niczym wolne elektrony. Wpadajcie tu zatem wcześnie rano!

Czy warto zatem zabrać ze sobą czworonoga? Oczywiście! Polecamy Wam wybrać się tutaj, kiedy potrzebujecie chwili odpoczynku od chodzenia po górach, a nie macie ochoty kisić się w hotelowym pokoju.

 
kolorowe jeziorka

Szlak na szczyt Wielkiej Kopy

Z Janowic Wielkich przez wieś Wieściszowice wiedzie szlak na Wielką Kopę. Jak wielu turystów dociera aż na jej szczyt? Raczej niezbyt wielu mówiąc szczerze.

Polecam Wam wędrówkę już z Janowic, a może raczej z Miedzianki miasteczka którego już nie ma… Najpierw żółtym szlakiem do Wieściszowic, a następnie zielonym szlakiem wspinamy się do góry, aby zdobyć szczyt. Przed 1945 r. na szczycie znajdowała się 15-metrowa drewniana wieża widokowa. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad, a szczyt jest prawie całkiem zarośnięty. Od kilku lat podobno planuje się budowę nowej wieży.

Schodząc wybieramy leśne drogi w kierunku miejscowości Wieściszowice. Mijamy miejsce, gdzie powinien być czarny stawik i obijamy tak aby nie dojść do kolejnego jeziorka. Tym sposobem robimy bardzo fajną pętelkę o umiarkowanej długości.

Jak dojechać na kolorowe jeziorka?

Jeżeli jedziecie z Wrocławia do Jeleniej Góry, to na skrzyżowaniu w Kaczorowie należy skręcić w prawo. Dalej, w Marciszowie, należy poszukać tablicy informującej o skręcie w prawo i kierować się za znakami. W miejscowości Wieściszowice znajdują się drogowskazy, więc nie powinno być trudności z dojazdem na miejsce.

Pamiętajcie! Nie zatrzymujcie się na pierwszym napotkanym parkingu i nie reagujcie na naganiacza, Pamiętajcie! Nie zatrzymujcie się na pierwszym napotkanym parkingu, ponieważ przy samym wejściu na teren jeziorek znajdują się olbrzymie place parkingowe. Jeżeli nie przyjechaliście w środku dnia wysokiego sezonu turystycznego, to na bank zaparkujecie tam.

Mam nadzieję, że widzimy się na szlaku!

Share: