LWÓWEK ŚLĄSKI

Lwówek Śląski, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Położone na Dolnym Śląsku, z działającym browarem stanowi super miejsce do odwiedzenia. My byliśmy z psami, w ramach miejskiego socjalu i jesteśmy zauroczeni, i nie mówię tu TYLKO o złotym trunku!

Lwówek Śląski mijaliśmy nie raz i nie dwa razy, ale poza browarem nie zatrzymywaliśmy się w nim na dłużej. Czemu? Sami nie wiemy. Nie było nam po drodze nigdy… Kiedy zatem padła propozycja wyjścia z psami „do miasta”, to postanowiliśmy połączyć to z socjalizacją dziewczyn. Palcem po mapie, tak jak zazwyczaj to czynimy, wybraliśmy Lwówek. Zapraszamy Was na krótki spacer po tym miasteczku.

LWÓWEK ŚLĄSKI KIEDYŚ

Miasto położone jest nad rzeką Bóbr, a prawa miejskie zostały mu nadane w 1217 roku. Ciekawostką jest, że w XIV wieku było to jedno z najliczniejszych miast na Śląsku. Dziś wydaje się to niemal nieprawdopodobne! Miasto rozwijało się, nie tylko wydobywano tu złoto ale również rozwój handlu i sukiennictwa. Żadne kataklizmy nie spowodowały tego rozwoju. Dopiero wojna trzydziestoletnia położyła kres świetności miasteczka. Nigdy już nie wróciło ono do swojej świetności.

W drugiej połowie XIX wieku o Lwówku Śląskim głośno było ze względu na słynne koncerty z udziałem takich wirtuozów Ryszard Wagner, Franciszek Liszt, Hektor Bliszt czy Hans von Bülow. Pod koniec XIX wieku miasto zostało połączone linią kolejową z innymi miastami regionu. W tym czasie Hochbergowie wybudowali na terenie dawnego zamku browar, który działa do dziś.

Ostatnim kataklizmem, który nie oszczędził Lwówka była II wojna światowa. W 1945 roku miasto zdobyły oddziały radzieckie z 3 Armii Pancernej Gwardii 1 Frontu Ukraińskiego. Na mocy ustaleń konfederacji poczdamskiej Lwówek został zwrócony Polsce, a miejscową ludność wysiedlono do Niemiec.

LWÓWEK ŚLĄSKI W NASZYM KADRZE NIEDOSKONAŁYM

Dojeżdżamy do Lwówka, ale najpierw zahaczamy o Szwajcarię Lwówecką. Robimy przystanek na spacer  z dziewczynami, który zresztą polecamy każdemu z Was i jedziemy na miejski socjal. Na pierwszy rzut oka nie jest to zachęcające miejsce, a szarobura aura za oknem potęguje tylko wrażenie. Nauczeni jednak doświadczeniem nie zrażamy się i lecimy zwiedzać.

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

BROWAR LWÓWEK 1209

Mam cudowną wiadomość dla wszystkich kochających złoty trunek – browar można zwiedzać, ale należy najpierw umówić się telefonicznie. Jako indywidualni turyści zostaniemy dołączeni do grupy (przyznajemy się – nie byliśmy jeszcze).

Piwo warzono tutaj od 1209 roku i wówczas miasto miało monopol na produkcję trunku w odległości 1 mili. Tak było do 1580 roku, kiedy browar przejęli Joannici i oni rozpoczęli produkcję. Nie obyło się bez miejscowych legend – jedna z nich mówi o tym, że pewnego razu utopił się w kadzi zakonnik, a piwo było wtedy nad wyraz smaczne. Konsumenci chcieli już zawsze piwo z bratem zakonnym! Kiedy to w czasie pożaru zamku spłonął również miejscowy browar, to rajcy miejscy podjęli decyzję o odbudowie, a podpory kotła warzelnego zachowały się do dnia dzisiejszego. Niestety piwo nie słynęło z jakości i po ponad 300 latach przejęło go bractwo browarne w 1850 roku. Po 11 latach jednak sprzedali go Juliusowi Hochbergowi. W tym czasie browar był rozbudowywany i stał się jednym z największych przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. Po śmierci Juliusa nadal rozbudowywany przedsiębiorstwo, które rozwinięto o sprzedaż słodu, wody oraz lemoniady. W trakcie II WŚ browar działał nadal, a piwo produkowano tu zarówno na potrzeby wojska, jak i dla lokalnych odbiorców. Produkcja została przerwana tylko w czasie zajęcia go przez Armię Czerwoną, ale tylko na okres kilku miesięcy.

Po różnych perturbacjach i problemach w roku 2009 spółka Browar Ciechan Sp. z o.o. zakupiła browar we Lwówku i rozpoczęła produkcję piw: Lwówek Książęcy, Lwówek Ratuszowy, Lwówek Wrocławskie, Lwówek Malinowe, Lwówek Porter i Lwówek Jankes. Na terenie browaru, od roku 2010 działa muzeum. Gdybyście byli zainteresowani, to pozostawiam informacje:

W zwiedzaniu mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie.

Wstęp jest biletowany:

15 zł/osobę w godzinach 8:00 – 16:00 w dni robocze
20 zł/osobę po godzinie 16:00 w dni robocze
25 zł/osobę w weekendy i dni wolne od pracy

Grupy, które chcą zwiedzić nasze muzeum i browar proszone są o wcześniejszą informację telefoniczną pod numerem telefonu: 75-643-18-80.

Jeżeli zastanawiacie się czy warto odwiedzić to miasteczko, to odpowiadamy oczywiście! Piękna zabudowa, zachowana i wciąż urzekająca. Nasze dolnośląskie miasteczka są śliczne i należy doceniać ich walory historyczne i turystyczne 🙂

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: