JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO WYJAZDU W GÓRY

Weekend majowy już niebawem, zapewne powoli planujecie gdzie się wybrać z czworonogiem? My jak zawsze polecamy GÓRY! Nie dziwi Was pewnie nasza odpowiedź. Góry wiosną są cudowne – na dole pięknie i cieplutko, a wyżej możemy jeszcze znaleźć śnieg. Dla mnie to nadal bardzo magiczne zjawisko 🙂 Wielu z Was zadaje sobie właśnie pytanie – jak powinniśmy się przygotować do wyjazdu w góry z psem?

jak przygotować psa do wyjazdu w góry, góry z psem, karkonosze z psem

Jeżeli siedzicie właśnie na kanapie i przyszła Wam do głowy błyskotliwa myśl „a może tak góry w tym roku”, to zdecydowanie musicie zacząć myśleć o przygotowaniach do wyjazdu, ba powinniście właśnie zbierać się na spacer 😉
jak przygotować psa do wyjazdu w góry, góry z psem, podróże z psem

Przygotowania do chodzenia po górach powinniście zdecydowanie rozpocząć wiosną. Im więcej będziecie chodzić, tym szybciej kondycję wyrobi sobie Wasz pies, a także Wy. Pamiętajcie jednak, że chodzenie po płaskim ma się nijak do wyjścia w góry. Warto żebyście zmieniali tempo spacerów, maszerowali i robić coraz dłuższe i dłuższe dystanse. Oczywiście zaczynamy od lekko dłuższych spacerów i stopniowo wydłużamy ich trasę.

Warto nauczyć psa, że idziemy razem. To znaczy, że pies nie leci przed siebie, byle do celu, ale tworzycie tandem. Będzie Wam przyjemnie iść razem, w miarę równym tempem.
Kolejnym ważnym krokiem jest nauczenie psa komendy „wolniej”. Pamiętajcie, że czasami bywa stromo i ślisko (wystarczy odrobina deszczu i szlakiem płynie rwący potok) i każde pociągnięcie przez psa zwiększa ryzyko upadku. Wówczas spowalnianie psa komendą może być zbawienne.

jak wyjechać z psem w góry, karkonosze z psem, podróże z psem
Kolejny krokiem w przygotowaniach do wyjazdu w góry, jest odpowiednie dobranie sprzętu. Zarówno nam, jak i psu musi być wygodnie!
SZELKI będą zdecydowanie lepsze niż obroża. Pamiętajcie, że pies mimo wszystko będzie parł do przodu, a i będzie mu łatwiej wchodzić niż nam. Rzadko można ujrzeć na szlaku kogoś, kto ciągnie psa za sobą, niestety to czworonogi 6 zmysłem wiedzą, że w schronisku będzie odpoczynek 😉 Obroża średnio się sprawdzi. Dodatkowo za szelki możemy psa średniej wielkości podnieść i podsadzić do góry – my tak przenosiliśmy psy przez potok, w którym leżało multum szkła. Za szeleczki hop do góry i raz dwa się przeprawiliśmy.
PAS TREKKINGOWY I SMYCZ Z AMORTYZATOREM również bardzo się przydadzą. Pamiętajcie, że 2 wolne ręce, to mega przydatna sprawa w górach, zwłaszcza jak wchodzicie czy schodzicie kamienistym szlakiem. Dzięki temu, że przypniecie psa do pasa, to ręce macie wolne, a smycz z amortyzatorem pozwoli zarówno Wam, jak i psu czuć się komfortowo i niwelować wszelkie szarpnięcia. Przypinałam psy zarówno do pasa, jak prowadziłam trzymając smycz w ręku i pas do trekkingu wygrywa!
BUTY DLA PSA przydadzą się na kamienistych szlakach, lub podczas skaleczenia łapy. Pamiętajcie, że psa sprowadzić jakoś trzeba kiedy łapa zostanie obtarta lub rozcięta. Ostre kamienie mogą być nieprzyjemne dla poduszek psich łap. Większość psów nie spaceruje po kamienistym podłożu codziennie…
APTECZKA DLA PSA (klik!) przyda się Wam w razie czego… mam nadzieję, że będziecie ją nosić tak pro forma, ale podobno kto nosi ten się nie prosi, a my czujemy się bezpiecznie mając przy sobie swój zestaw pierwszej pomocy.
MAŁE CO NIECO cytując klasyka Kubusia Puchatka. Zawsze mamy posiłek dla psa (klik!) i wodę. Psy zużywają energię tak, jak my. Sami przyznacie, że po długim spacerze pochłaniacie obiadek aż Wam się uszka trzęsą 😉
PASZPORT DLA PSA z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Pamiętajcie, że zawsze możecie przejść granicę podczas wędrowania, a miły Pan Strażnik zawsze może poprosić o dokumenty, również te psie.

jak przygotować psa do wyjazdu w góry, góry z psem, podróże z psem
Czy teraz już wiesz, jak przygotować psa do wyjazdu w góry?
Zastanów się, jak zbudujecie kondycje i jakie szlaki mogą się Wam spodobać. Jeżeli szukacie tras w Karkonoszach to przejrzyjcie te zamieszczone na blogu, a także śmiało piszcie i postaramy się Wam pomóc. Do majówki na pewno pokażemy jeszcze kilka miejsc wartych uwagi 🙂
DO ZOBACZENIA NA SZLAKU!
Share: