Zamek i klasztor Oybin – malownicze ruiny w sercu Gór Żytawskich

Dzisiejszy post przeniesie nas w czasie i przestrzeni do miejsca, które od wieków budzi zachwyt i ciekawość – na zamek Oybin, położony na malowniczych Górnych Łużycach, na terenie Niemiec. Miejsce to znajduje się blisko granicy z Polską. To nie tylko zamek, ale całe historyczne osiedle, które skrywa wiele tajemnic i opowieści, czekających, by je odkryć. Zapraszam Was na wycieczkę pełną historii, przyrody i niezapomnianych widoków.

Oybin malowniczy kurort w Górach Żytawskich

Kurort Oybin położony jest w malowniczym regionie Gór Łużyckich i stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Europy, znane ze swojego unikalnego mikroklimatu i leczniczych właściwości. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to odkryto tutaj korzystny wpływ lokalnego klimatu na zdrowie. Od tamtej pory Oybin przyciągał liczne grono kuracjuszy i turystów, poszukujących ulgi w dolegliwościach zdrowotnych oraz chcących odpocząć wśród niezwykłych krajobrazów.

oybin

Jednym z głównych atutów kurortu Oybin jest jego położenie wśród gęstych lasów i skalnych formacji, które nie tylko tworzą spektakularne widoki, ale również mają pozytywny wpływ na zdrowie. Czyste powietrze, niski poziom zanieczyszczeń i naturalnie jonizowane środowisko, sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego, problemów z krążeniem oraz stanów wyczerpania nerwowego. Właśnie te naturalne warunki sprawiają, że miasto Oybin i okolice są cenionym miejscem do regeneracji i odpoczynku.

Miejscowość oferuje bogaty wybór terapii i zabiegów, które wykorzystują zarówno tradycyjne metody leczenia, jak i nowoczesne technologie. Kuracjusze mogą korzystać z kąpieli leczniczych, inhalacji, terapii ruchowej czy zabiegów fizykoterapeutycznych, a wszystko to w otoczeniu, które samo w sobie działa kojąco na duszę i ciało. Ponadto, Oybin zaprasza do aktywnego wypoczynku, oferując liczne szlaki piesze i rowerowe, co umożliwia połączenie leczenia z odkrywaniem uroków lokalnej przyrody i zabytków.

Krótka historia zamku na górze Oybin

Zamek położony na 514 m n.p.m na piaskowcowym wzniesieniu, w sercu malowniczych Gór Łużyckich, w Saksonii, na terenie dzisiejszych Niemiec w pobliżu Zittau. Jest miejscem o bogatej i fascynującej historii, sięgającej XIII wieku. Jego opowieść to nie tylko kronika architektonicznych osiągnięć, ale także świadek wielu ważnych wydarzeń, które kształtowały historię regionu.

Według legend, twórcą warowni był Chvala z Lipé, który podczas polowania na niedźwiedzia natrafił na skałę, na której obecnie znajdują się ruiny,. Jego założenie datuje się na około 1200 rok, kiedy to tereny te znajdowały się pod panowaniem króla czeskiego. Na początku miała to być strażnica obronna na skale, przy ważnym szlaku handlowym łączącym Czechy z Łużycami. Zamek został wzniesiony jako warownia obronna, mająca na celu ochronę przed najeźdźcami oraz kontrolę nad ważnymi szlakami handlowymi łączącymi Czechy z Łużycami. Z biegiem lat miasteczko Oybin zyskało na znaczeniu nie tylko jako twierdza, ale również jako miejsce pobytu dla szlachty i duchowieństwa. W XIV i XV wieku, za panowania Karola IV, został on rozbudowany i przekształcony w letnią rezydencję cesarską, co świadczy o jego rosnącej renomie i znaczeniu.

zamek oybin

Budowla na skale oparła się atakowi czeskich husytów w XV wieku. Najazd husycki miał na celu odbicie skarbów pochodzących z katedry Praskiej.

Niemniej jednak, to, co dzisiaj fascynuje odwiedzających ruiny zamku i klasztoru w Oybin, to nie tylko jego dawna świetność, ale również tajemnicza atmosfera, która otacza te pozostałości po dawnych czasach. Zamek, podobnie jak wiele średniowiecznych warowni, był świadkiem licznych oblężeń, zmian władzy i konfliktów politycznych, co niejednokrotnie prowadziło do jego zniszczenia i odbudowy. Szczególnie tragiczny los spotkał budowlę w 1577 roku, kiedy to od uderzenia pioruna wybuchł pożar. Od tego czasu zaczął niszczeć, a sto lat później w 1681 roku po obrywie skalnym został opuszczony i popadł w ruinę. Mimo to, ruiny nadal przyciągają uwagę, będąc nie tylko cennym zabytkiem, ale również inspiracją dla artystów i pisarzy, którzy dostrzegli w nim niezwykłą urokliwość i tajemniczość.

Ostatecznie ruiny tutejszego klasztoru są dziś cenionym celem turystycznym, oferującym zwiedzającym nie tylko możliwość poznania jego historii, ale również podziwiania przepięknych widoków na okolicę. Stał się symbolem regionu, przypominającym o bogatej przeszłości tych terenów, a także o nieustającej przemijalności, która dotyka wszystkie dzieła ludzkie. W jego cieniu odnajdujemy refleksję nad czasem, historią i naturą, co czyni to miejsce wyjątkowym na mapie kulturowej Europy.

Ruiny zamku Oybin – jak dojść?

Samochód parkujemy na jednym z dwóch parkingów w centrum Oybina. Można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Tuż obok znajduje się publiczny szalet, który przyjmuje bilon w postaci 50 eurocentów.

Trasa biegnie malowniczą ścieżką, która prowadzi nas malowniczym wąwozem łagodnie w górę.. Skalne stopnie dają obraz dzikości terenu, a także surowego klimatu tego miejsca. Pokazują jak trudno było się tu dostać i jak świetna była to twierdza.

zamek oybin

Szlak jest dobrze utrzymany i odpowiednio oznakowany, a dojście do naszego punktu docelowego zajmuje od 15 do 30 minut, w zależności od tempa marszu i dokładnego miejsca startu. Wędrówka ta jest doskonałą okazją do podziwiania lokalnej fauny i flory, a także do zrobienia niezapomnianych zdjęć krajobrazu.

Wstęp do zamku jest płatny dla dzieci i osób dorosłych powyżej 6 roku życia. Pieskowie nie płacą!!!

Czy warto zwiedzić ruiny zamku i klasztoru Oybin?

Zwiedzanie ruin zamku i klasztoru celestynów Oybin to niezwykłe doświadczenie, które łączy w sobie historię z naturalnym pięknem otaczających je Łużyckich Gór. Odwiedzający mają okazję nie tylko na chwilę przenieść się w czasie, ale również na własne oczy zobaczyć, jak natura powoli odzyskuje to, co kiedyś było wytworem ludzkich rąk. Miejsce to zachwyca nie tylko podczas słonecznych dni, kiedy światło wydobywa z ruiny jej tajemniczy urok, ale również w pochmurne dni, kiedy mgła i chmury dodają temu miejscu jeszcze większego mistycyzmu.

zamek oybin

Ruiny te są bez wątpienia miejscem wartym odwiedzenia, oferującym nie tylko ciekawą lekcję historii, ale i niezapomniane wrażenia estetyczne. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy pragną na moment oderwać się od codzienności i zanurzyć w świecie, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej.

Każde miejsce a dziedzińcu to punkt widokowy. Z każdego miejsca rozpościera się przepiękna panorama na górski widok. Zamkowe okna tworzą swoiste ramki, w których uwieczniono widok na wszystko aż po Żytawę.

Cmentarz na szczycie góry

Niezwykłym miejscem jest miejscowy cmentarz znany również jako „Cmentarzysko przy Kościele na Górze Oybin, to miejsce o wyjątkowej atmosferze, łączące historię, sztukę i duchowość. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruin klasztoru i zamku Oybin, na terenie Łużyckich Gór, i stanowi ważny element kulturowego i duchowego dziedzictwa regionu. Spoczywa tu wielu dawnych mieszkańców i pielgrzymów, ale również świadkiem wielowiekowej historii tego miejsca.

Cmentarz przy zamku Oybin został założony w średniowieczu, kiedy to tereny te były intensywnie użytkowane przez mnichów i rycerzy. Z biegiem czasu, stawał się on miejscem pochówku nie tylko dla duchownych i lokalnej szlachty, ale także dla wybitnych artystów i myślicieli, którzy byli związani z tym niezwykłym miejscem. Jego niezwykłość polega na połączeniu elementów sakralnych z naturalnym pięknem otaczających go lasów i skał, tworzących jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

zamek oybin

To, co wyróżnia nekropolię, to niezwykła sztuka nagrobna, obejmująca wiele epok i stylów, od średniowiecza po romantyzm. Wśród zabytkowych nagrobków i pomników można odnaleźć dzieła lokalnych kamieniarzy, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Charakterystyczne dla tego miejsca są również romantyczne motywy i symbole, takie jak witraże, anioły, krzyże i inne elementy sakralne, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat.

Jest to miejsce, które zachęca do refleksji i zadumy. Odwiedzający mogą tutaj znaleźć chwilę spokoju i ciszy, kontemplując nietuzinkową historię oraz piękno otaczającej natury. Jest to również miejsce, gdzie historia spotyka się z duchowością, oferując unikatowe doświadczenie zarówno dla miłośników historii, jak i poszukiwaczy duchowych wrażeń.

Wizyta tu to nie tylko okazja do poznania lokalnej historii, ale również moment na osobistą refleksję wśród zabytków i natury, co czyni to miejsce wyjątkowym punktem na mapie kulturalnej i duchowej regionu.

oybin

A wiecie co jest najfajniejsze? Można zwiedzać z psem! Spotkaliśmy tu sporo czworonogów, które towarzyszyły swoim właścicielom. Psy oglądają bezpłatnie, muszą być jednak na smyczy! Nas wspomagały w spokojnym czekaniu i mijaniu się smaczki od Hill’s Pet Nutrition. Dziewczyny były zachwycone!

Oybin perła Gór Łużyckich – zwiedzanie ruin zamku

Wizyta na zamku Oybin to nie tylko lekcja historii, ale również okazja do obcowania z przyrodą i doświadczenia niepowtarzalnej atmosfery tego miejsca. To idealny cel dla miłośników historii, architektury, jak i dla tych, którzy szukają ucieczki od codzienności i chcą naładować baterie wśród natury.

Wizyta na zamku Oybin to nie tylko lekcja historii, ale również okazja do obcowania z przyrodą i doświadczenia niepowtarzalnej atmosfery tego miejsca. To idealny cel dla miłośników historii, architektury, jak i dla tych, którzy szukają ucieczki od codzienności i chcą naładować baterie wśród natury.

zamek oybin

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Was do wycieczki na zamek Oybin. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy, poczuć jego atmosferę i odkryć kawałek historii, który na zawsze pozostanie w Waszej pamięci.

CENY:

  • Koszt parkingu: 5 euro
  • Koszt zwiedzania zamku: 5 euro dorośli – dzieci do lat 6 i psy zwiedzają za darmo
  • Koszt jedzenia w Oybine: od kilku do kilkunastu euro

Share: