Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Nasze psy nie mają problemu z kamieniem nazębnym. Co prawda zębów im nigdy nie myłam, ale dziewczyny jedzą surowe kości i mogą pochwalić się hollywoodzkim uśmiechem. Ale niestety w okresie posiadania szczeniaczków Bibie zęby trochę zżółkły i pojawił się na nich kamień. Specjalnie nie przejmowałam się tym, bo wiedziałam, że to kwestia diety i wszystko się wyrówna. Niestety, nie wyrównało się. Zapraszam Was na wycieczkę w krainę psiej paszczy.

pasta do zębów, pasta do zębów dla psów, mycie psich zębów, czyszczenie zębów psu, psie zęby

Kamień nazębny, to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która odkłada się przy oraz poddziąsłowo. Osad, który widzimy na zębach, zwykle ma żółty kolor, ale wraz z jego wiekiem i ilością może stawać się brązowy.
Zawarte w osadzie nazębnym bakterie powodują zakwaszanie środowiska jamy ustnej. Kwasy z kolei wpływają na niszczenie się zębów i próchnicę, a także choroby dziąseł i przyzębia. Odkładający się kamień nazębny jest także przyczyną zapalenia dziąseł i olbrzymiego bólu.
Kolejnym i chyba największym problemem dla właściciela jest zapach z psiej paszczy, zwłaszcza jak mamy psa, który uwielbia się przytulić i sprzedać buziaka. Czasami jedno chuchnięcie może spowodować lekkie otumanienie właściciela 😉 Za to również odpowiadają bakterie, które znajdują się psim pysku.
Na odpowiednią kondycję i czystość zębów ma wpływ dieta oraz nasze, człowieków, dbanie o psie zębiska. Tu zawiodłam JA. W związku z tym postanowiłam wypróbować pastę do zębów ZymoDent Pasta. Jest to enzymatyczna pasta do zębów, która skutecznie czyści, neutralizuje zapach z psiej paszczy i oczywiście zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

pasta do zębów, pasta do zębów dla psów, mycie psich zębów, czyszczenie zębów psu, psie zęby

Właściwości
Składniki pasty ZymoDent skutecznie ograniczają populację bakterii w jamie ustnej, rozpuszczają płytkę nazębną, ograniczając w ten sposób ryzyko rozwoju poważniejszych problemów w obrębie jamy ustnej. Podstawą działania pasty jest specjalistyczny enzymatyczny kompleks, wykazujący wielokierunkowe działanie. Zawartość naturalnie występujących enzymów – laktoperoksydazy, laktoferyny, lizozymu i oksydazy glukozowej umożliwia rozpuszczenie osadu i likwidację drobnoustrojów, znacznie ograniczając ich obecność w jamie ustnej. Kompleks enzymatyczny zawarty w paście ZymoDent przypomina kombinację enzymów obronnych obecnych w ślinie. Pośrednie związki procesów peroksydacji i innych zachodzących reakcji enzymatycznych w obecności soli izotiocyjanianowej wykazują silny efekt bakteriobójczy. Jednocześnie składniki te chronią szkliwo zapobiegając odkładaniu się płytki nazębnej, hamują enzymy wytwarzane przez Streptococcus mutans (jedna z bakterii tworzących biofilm na powierzchni zębów), likwidują nieprzyjemny zapach i poprawiają ogólny stan higieniczny jamy ustnej. Kolejnym ważnym składnikiem pasty jest delikatny środek abrazyjny na bazie krzemionki, który zapewnia łagodne, mechaniczne oczyszczanie zębów, nawet w przypadku braku szczotkowania. Istotna jest też zawartość jonów cynku, który wiąże lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo działa on synergistycznie z enzymatycznym systemem peroksydazy jako katalizator wielu reakcji enzymatycznych. Wspomaga także gojenie i regenerację dziąseł. Działanie składników pasty wzajemnie się uzupełnia, zapewniając skuteczną higienę jamy ustnej i zębów u zwierząt.

Składniki
Peptydy mleka(laktoferyna, laktoperoksydaza), lizozym, sól izotiocyjanianowa, oksydaza glukozowa, krzemionka (środek abrazyjny), chelat cynku, substancje pomocnicze, aromat mięsny.

W naszym domu
Tak, jak wspominałam zęby czyściłam Bibulcowej. Jej stan zębów był już dla mnie zdecydowanie niezadowalający, a młoda jeszcze (5 letnia) suczka miała kamień nazębny. Może nie było go dużo, ale do tej pory nie miała go nigdy. Doszłam do wniosku, że tak nie może być i zaczęłam myć Pleśniakowi zęby.

Pastę stosowałyśmy codziennie wieczorem. Abym nie zapomniała o czyszczeniu, postawiłam ją na stoliku kawowym w salonie – wieczorem zawsze pod ręką zarówno pies, jak i pasta 😉
Pastę możemy nakładać palcem lub załączoną szczoteczką. Ja używałam najpierw palca, potem gazika, a na końcu szczoteczki. Dlaczego tak? Bo przy pierwszej aplikacji pasty, którą nałożyłam właśnie na szczoteczkę i potarłam w paszczy dziąsła i zęby, to pojawiła się krew.

pasta do zębów, pasta do zębów dla psów, mycie psich zębów, czyszczenie zębów psu, psie zęby
To, co zaobserwowałam po kilku dniach, to zniknięcie przykrego zapachu z Bibuchowego pyszczka. Po prostu – leżała obok mnie, ziajała a ja nie musiałam odwracać twarzy ani zatykać nosa.
Na kłach również zauważyłam poprawę i zmniejszenie się nalotu, a na trzonowcach (trochę trudno tam zajrzeć nie sprawiając psu dyskomfortu, a jak wiecie Bibci nie wolno robić w życiu jednej rzeczy – Bibuni nie wolno robić przykrości) moim zdaniem nalot też jest mniejsze. Generalnie uważam, że psie pasty do zębów, a przede wszystkim ZymoDent, który stosowałam mogą pomóc. Ze spokojem serca polecam ten preparat każdemu, kto ma zastrzeżenia do stanu zębów swojego psa.
Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń do samego produktu, mam natomiast zastrzeżenia do opakowania. Pasta znajduje się w opakowaniu z pompką, która zacinała się nam od 3 czy 4 dnia używania. Nie wiem czy ja miałam takiego pecha, bo moja ręka może filigranowa nie jest, ale do dłoni Pudziana jej daleko 😉 Drugim zastrzeżeniem jest to, że nie widzę ile pasty zostało mi w opakowaniu i czy już jest moment, kiedy powinnam zakupić kolejną. Niestety opakowanie ma u mnie wielki minus.
Pamiętajcie żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

pasta do zębów, pasta do zębów dla psów, mycie psich zębów, czyszczenie zębów psu, psie zęby

 

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: