SZCZENIACZKOWO: Wyjazd za granicę z maluchem

Wyjazd za granicę ze szczeniakiem zawsze nastręcza wiele pytań – czy potrzebny jest paszport, kiedy maluch może legalnie wyjechać z nami na wakacje czy wreszcie jakie badania są potrzebne? Na te wszystkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

My problem wyjazdów zagranicznych mamy przerobiony w każdą możliwą stronę. Sami przekraczamy najbliższe nam granice dosyć regularnie, ale także nasze szczeniaczki wyjeżdżały za granicę. Szukałam wielokrotnie takich informacji oraz wielokrotnie widziałam pytania o to jakie warunki muszą zostać spełnione aby wyjechać do…. (tu wstawiamy odpowiednie państwo). Mam nadzieję, że nasze zestawienie będzie dla Was pomocne.

WYJAZD ZA GRANICĘ ZE SZCZENIAKIEM – UNIA EUROPEJSKA

Podróżowanie po Unii Europejskiej jest najłatwiejsze. Zasady, które obowiązują członków UE znajdziecie w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003.

Aby podróżować pies musi:

 • być trwale oznakowany – w tej chwili wymagany jest mikrochip dla zwierząt urodzony po 03.07.2011. Psy urodzone przed tą datą mogą podróżować na podstawie tatuażu. Jednak rekomenduję Wam, abyście swoje psiaki chipowali – tatuaż niestety często przestaje być czytelny i może być to problemem podczas kontroli
 • mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – szczepienie wykonane u szczenięcia, które ukończyło 12 tygodni. Natomiast należy pamiętać, że szczepienie nabiera ważności 21 dni po wykonaniu szczepienia. Podobnie jest u psa, którego daty szczepienia mijają się. Mam na myśli sytuację, w której data szczepienia przypada na 15.01.2020, a my wykonamy je np. 16.03.2020. Wówczas takie szczepienie traktowane jest jako nowe i również należy odczekać 21 dni aby nabrało ono ważności.
 • posiadać pet paszport – w nim umieszczane są wszystkie niezbędne informacje.

Należy pamiętać, że wyjazd do WIELKIEJ BRYTANII, IRLANDII, FINLANDII, NORWEGII oraz na MALTĘ psy muszą dodatkowo zostać odrobaczone w kierunku tasiemca. Preparat przeciwko tasiemcowi powinien zostać podany max. 120 godzin, al min. 24 godziny przed datą wjazdu do ww. państw członkowskich. Uwaga: zwierzęta przemieszczane między ww. państwami są zwolnione z niniejszego wymogu.

kynologia

Zgodnie z art. 35 ww. rozporządzenia w przypadku, gdy podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z ww. przepisami UE właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może:

 • zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało (z którego zainicjowano przemieszczenie), albo
 • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych ww. przepisami, albo
 • w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna,  poddać je eutanazji

WYJAZD ZA GRANICĘ ZE SZCZENIAKIEM – POZA UNIĘ EUROPEJSKĄ

Osoby podróżujące z psami do krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej i nie honorują pet paszportów powinny udać się do lekarza weterynarii i uzyskać stosowne zaświadczenie. Owo zaświadczenie musi zawierać:

 • miejscowość i datę badania
 • gatunek, rasę i płeć
 • datę urodzenia, maść i znaki szczególne
 • numer chipa lub tatuażu
 • dane właściciela

Należy pamiętać, że owo zaświadczenie jest ważne 48h od chwili jego wystawienia. Bardzo ważne jest, że zwierzę zaszczepione to takie, które szczepienie otrzymało 21 dni wcześniej, a bardzo często jest to 3o dni przed datą wjazdu.

Kiedy mamy już ww. zaświadczenie musimy udać się do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wystawi nam kolejne zaświadczenie. Na tą wizytę udajemy się bez psa, natomiast z zaświadczeniem od naszego lekarza, paszportem pet lub zaświadczeniem o szczepienie przeciwko wściekliźnie. Takie świadectwo ważne jest 10 dni. Nie zwlekajcie przed podróżą z jego wyrobieniem! WAŻNE! Do 10 dni wrócicie na tym samym świadectwie. Powyżej 10 dni musicie udać się do lekarza w kraju, w którym będziecie przebywać.

góry z psem

Wszystkie szczegółowe informacje o dokumentach potrzebnych do przekroczenia granicy z państwami będącymi poza UE znajdziecie na stronie www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

Pamiętajcie aby dobrze przygotować siebie i psa do podróży i nigdy nie próbujcie przekraczać granicy państwa bez odpowiednich dokumentów. W każdym kraju policja ma prawo, podczas rutynowej kontroli, zażądać dokumentów psa oraz sprawdzić jego chip. Poza wysokimi karami pieniężnymi może okazać się, że pies musi odbyć kwarantannę. Czy warto zatem ryzykować? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie.

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: