Czeskie Karkonosze – wędrówka na punkt widokowy Strážník koło Rokytnicy nad Jizerou 

Skalny punkt widokowy znajduje się pod szczytem Stráž, górującym nad Rokytnicí nad Jizerou. Roztaczają się stąd piękne widoki na Rokytnicę, Łysą Górę i Karkonosze. Punkty są 4 i każdy z nich oferuje zupełnie inny i niepowtarzalny widok. Nas zachwyciły wszystkie ale musicie wziąć pod uwagę odwiedzając to miejsce, że nie wszędzie psy dadzą radę wejść, a i dzieciom może być trudno.

Czeskie Karkonosze należą do najpiękniejszych rejonów tego kraju. Nie tylko dorośli, ale także dzieci i psy mogą odkrywać uroki tych gór. Są tu liczne szlaki, które prowadzą do malowniczych miejsc skąd można podziwiać panoramy górskie oraz pozwolą na obserwacje dzikiej przyrody. Po wyczerpującym dniu pełnym wędrówek, każdy znajdzie tu nocleg dla siebie. Warto przyjść tu na kilka dni, aby cieszyć się spokojem i ciszą, jakie oferują Czeskie Karkonosze.

Wybierasz się w Karkonosze? Poznaj kilka faktów o czeskiej części Gór Olbrzymich.

Góry Olbrzymie to jedyne czeskie góry o charakterze wysokogórskim. Znajdziesz tu skaliste grzbiety (Kozie Grzbiety), głębokie doliny, kaskady, torfowiska i pachnące górskie łąki. W wielu miejscach zachwycą Cię malownicze drewniane domy i inne budowle architektury ludowej. Cały teren poprzecinany jest licznymi oznakowanymi szlakami turystycznymi, a zimą zamienia się w raj dla narciarzy, którzy korzystają z przygotowanych tras zjazdowych i tras biegowych. Karkonosze to góry wielu możliwości. Rzuć okiem na te, których w Karkonoszach nie możesz przegapić.

Vyhlídka Stráž

Pasmo to zajmuje powierzchnię 631 km2, a czeskie Karkonosze stanowią 454 km2, podczas gdy polska strona obejmuje pozostałe terytorium 177 km2. Dopiero ta skala pokazuje, jak niewiele jest po naszej stronie i jak bardzo musimy dbać o to, co mamy! Karkonosze przeplatane są gęstą siecią szlaków turystycznych czy leśnych dróg, bardzo gęstą siecią schronisk turystycznych, dzięki czemu oferta pobytu tu i mieszkania w samym sercu gór jest możliwa przez cały rok.

Karkonosze to także najstarszy park narodowy w Czechach, który został ogłoszony w 1963 roku (po polskiej stronie KPN został ogłoszony już w 1959 roku). KRNAP od 1992 roku znajduje się na liście sieci rezerwatów biosfery UNESCO. Powodem dla którego powołano KRNAP była ochrona unikalnego charakteru krajobrazowego Karkonoszy z bardzo cennymi biocenozami. Spośród nich szczególnie wyjątkowe są torfowiska górskie i krasy lodowcowe z niezwykle różnorodną florą i fauną. Obszary grzbietowe mają charakter nordyckiej tundry.

Vyhlídka Stráž

W Karkonoszach pogoda bywa kapryśna. Średnia roczna temperatura wynosi około 0°C na grzbietach i 6°C na pogórzu. Suma rocznych opadów w Karkonoszach wynosi 800 mm, na grzbietach do 1400 mm, w najbardziej narażonych miejscach do 1600 mm. Ciągła pokrywa śnieżna zalega na grzbietach Karkonoszy do 7 miesięcy w roku.

Co warto zobaczyć po czeskiej stronie Karkonoszy?

Po czeskiej stronie znajduje się wiele pięknych miejsc. Część z nich pokazaliśmy Wam już na blogu: Kozie Grzbiety, Bila Skala, Horni Upa czy Mumlavsky Vodospad. Wiele szlaków wciąż czeka na opisanie, a wiele jeszcze czeka na nasze odkrycie.  Chcemy pokazać Wam wiele miejsc, które nie są oblegane przez turystów i gdzie znajdziecie wspaniałe walory widokowe.

Królestwo legendarnego Karkonosza z najwyższą górą Śnieżką rozciąga się od Kořenova na zachodzie do Žacléřa na wschodzie. Do skarbów przyrody KRNAP należą na przykład źródło Łaby, wodospady Pančavský i Labský na zboczach Labské dol, wodospad Mumlavský niedaleko Harrachova, torfowisko Úpské lub torfowisko czarnohorskie. Zatrzymaj się także przy Pomniku Ofiar Gór i jednej z legendarnych chat górskich; najbardziej znana i najwyższa jest Luční bouda, która od 400 lat stoi na grzbietach gór. Zabierz swoje dzieci na Ścieżkę w koronach drzew do Janské Lázně lub na zwiedzanie twierdzy artyleryjskiej Stachelberg (ta część karkonoszy wciąż przed nami).

Przekraczanie granicy państwa i przepisy weterynaryjne

Jakie wymagania należy spełnić, aby podróżować z ukochanym pupilem? Na granicach z Republiką Czeską, zgodnie ze strefą Schengen, nie przeprowadza się zwykle kontroli. Jedyne kontrolowanie granic, którym muszą przejść psy czy koty, odbywa się na lotnisku w Pradze. Jednakże na terenie Czech obowiązują pewne wytyczne, jakie trzeba stosować.

welsh corgi cardigan

Przy przekraczaniu granicy jednemu właścicielowi może towarzyszyć maksymalnie 5 zwierząt, a także nie może on podróżować w celach komercyjnych, a więc nie można handlować zwierzętami. Przed przekroczeniem granicy z psem należy pamiętać o:

  • paszport
  • mikroczip
  • ważne szczepienie na wściekliznę

Spacer po czeskich Karkonoszach – propozycja trasy

Do tej pory wybieraliśmy w górach szlaki położone wysoko, nie martwiliśmy się ilością kilometrów. Wędrowaliśmy ile tylko było sił w nogach naszych i w psich łapach. Nie baliśmy się wchodzić czy schodzić stromymi trasami, nie musieliśmy zaliczać schronisk na posilenie się, bo swój prowiant i leżenie na trawie były wystarczające. Ale teraz miejsca i rytm naszych wędrówek dyktują Maja i Kuba. Do tej pory odwiedzaliśmy głównie polskie Karkonosze, ale po stronie naszych południowych sąsiadów jest wiele pięknych i łatwo dostępnych tras.

Tym razem wybraliśmy się na Stráž koło Rokytnicy nad Jizerou. Samochód zostawiliśmy tuż obok punktu Přístřešek Sachrův hřeben (50.7191800N, 15.4648800E), gdzie zostawiliśmy auto. Dojechaliśmy samochodem bardzo blisko naszego miejsca docelowego. Niestety 3,5 letnia dziewczynka nie zrobi bardzo długiej trasy. Chcemy zaszczepić w dzieciakach miłość do gór, a nie zniechęcać je trasami wykraczającymi ponad ich możliwości. Miejsce parkingowe jest za free, a przynajmniej jesienią nikt nas nie ścigał chcąc opłaty.

Vyhlídka Stráž

Wyruszamy zielonym szlakiem w kierunku góry Stráž. Po drodze mijamy pastwiska z krowami, które są wielką atrakcją nie tylko dla naszych psów, ale przede wszystkim dla maluchów. Maja dzielnie ogląda krowy i przeprowadzamy lekcję wiedzy praktycznej – skąd się bierze mleko. W związku z napotkanymi rezydentami tutejszych pastwisk nasze psiaki wędrują na smyczy. Przypominam, że w Republice Czeskiej pies nie musi być na smyczy, dotyczy to również karkonoskie parku narodowego. Jednak należy pamiętać o tym, że Nasi południowi sąsiedzi bardzo pilnują swoich psów, na widok innych czworonogów na szlaku odwołują swojego pupila (oczywiście wyjątki się zdarzają ale bardzo rzadko). Róbmy tak samo, aby nikogo nie narażać na stres podczas wędrówki.

Po około 15 minutach skręcamy w prawo na nieco trudniejszy i stromy odcinek trasy. Kuba trafia do nosidła turystycznego, które to jest naszym absolutnym must have wędrowania z dziećmi po górach. Kiedy pokonujemy strome podejście i jesteśmy już na niemal płaskiej ścieżce, to czujemy się jakbyśmy trafili wprost do scenerii 14 części filmu Halloween.

Vyhlídka Stráž

Po przejściu kilkuset metrów trafiamy na pierwszy punkt, który nazywa się Lis. W sumie są 4 punkty  i nazywają się Lis, Niedźwiedź, Owca i Górnik. Znajdziecie tu tablice z informacjami dla turystów, które opisują co i gdzie się znajduje. Wchodzimy najpierw na skałki, a następnie po metalowej drabince na drewnianą kładkę. Wszystko jest zabezpieczone, ale i tak psiaki trzymamy na smyczy. Po zejściu z kładki siadamy na ławeczkach przy stolikach i konsumujemy przyniesiony na własnych plecach prowiant. Dzieciaki pochłaniają solidne racje żywieniowe, nam zostaje kawa i kanapka.

Vyhlídka Stráž

Kolejny punkt nazywa się niedźwiedź i jest najłatwiejszy. Swoim wyglądem przypomina trochę skocznię narciarską! 

Następna jest owca, na którą prowadzi stroma metalowa drabina. Tu dzieciaki i psy nie wchodzą! Ja wchodzę z duszą na ramieniu i czuję pewne rozczarowanie, bo widok stąd jest wg mnie najsłabszy.

Ostatni jest punkt Górnik. Wchodzimy tu z Mają, a następnie dołącza do nas Kuba. Psom oszczędzamy drogi po zawieszonej nad lasem kładce, a następnie wejścia na kolejną wieżę rodem ze skoków narciarskich. Twiggy i Merida zostają z Pawłem u podnóża na drewnianym podeście.

Vyhlídka Stráž

Cała trasa jest doskonale przygotowana – leśny park krajobrazowy Hlídka na Stráž. Widać stąd Rokytnice, Łysą Górę i Karkonosze. Każdy punkt pokazuje nam inne piękne miejsce. Dodatkowo góry są dla nas łaskawe, bo przywitały nas gęste chmury, które ustąpiły miejsca słońcu.

Vyhlídka Stráž

Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną. Spodobała nam się wycieczka w dół wzgórza, więc idziemy na przełaj łąkami. W drodze powrotnej dopiero spotykamy jakąś czeską parę, a tak to nie ma tu żywego ducha.

Vyhlídka Stráž

Ciekawostka: Góra Stráž pełniła w przeszłości funkcję wzgórza wartowniczego, kiedy to patrole pilnowały dróg dojazdowych i ostrzegały okoliczną ludność sygnałami ogniowymi o zagrożeniu ze strony wroga.

Jeżeli lubicie ładne widoki i ciszę lub jeśli szukacie łatwej trasy na wędrówkę z dzieckiem lub psem, albo dzieckiem i psem/psami, to jest to miejsce idealne. My dajemy wielką okejkę dla tego miejsca!

Vyhlídka Stráž
Share: