Klatka dla psa

Klatka dla psa – narzędzie tortur czy niezbędnik każdego psiarza? Na wielu psich grupach temat klatek powraca niczym bumerang. Jedno je zachwalają, a inni są oburzeni ich używaniem. Czy warto wprowadzić kennel i jak to zrobić, aby pies był szczęśliwy?

Co jakiś czas pojawiają się pytania – jak wprowadzić szczeniaczkowi klatkę? Co zrobić aby mój piesek chciał zostawać w klatce? Kilka razy odpowiadałam na to pytanie, ale teraz postaram się zebrać całą wiedzę tajemną w jednym wpisie. Mam nadzieję, że będzie on pomocny dla wielu właścicieli psów lub przyszłych właścicieli psów. To co? Zaczynamy!

KLATKA DLA PSA – JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ

Przede wszystkim musisz dobrać odpowiednią wielkość klatki. Jest to konieczne – pamiętaj, że psiak docelowo będzie spędzał tam kilka godzin. Jak to zrobić?

W przypadku dorosłego psa nie mamy problemu – kupujemy klatkę tak dużą, aby nasz pupil mógł w niej wstać, usiąść, przeciągnąć się czy wygodnie rozłożyć. Dodatkowo warto pamiętać, że musi zmieścić się tam miska z wodą. Ja preferuję miski ceramiczne, które są ciężkie i psu trudno ją wywrócić do góry dnem. Oczywiście możecie też zakupić miski, które zawiesicie na szczebelkach klatki. Wybór należy do Was.

Wybór klatki dla szczenięcia będzie trudniejszy. Pamiętać musimy o tym, że nasz pupil będzie rósł. Klatkę musimy dobrać do wielkości dorosłego osobnika (nie będziecie przecież kupować klatki co kilka miesięcy aż wasz psiak dorośnie). Najłatwiej zapytać hodowcę o rozmiar docelowego kennelu, możecie też poszukać takich wskazówek np. na forum poświęconym waszej rasie.

klatka dla psa

Ok rozmiar mamy dobrany – teraz czas wybrać materiał, z którego wykonana będzie klatka. Na rynku dostępne są klatki metalowe, plastikowe oraz materiałowe. Oczywiście do użytku domowego polecam najbardziej klatki metalowe. Są najbardziej odporne na próby opuszczenia ich, zdewastowania itp. Są też najbardziej przewiewne, co w przypadku pozostawiania psa tam na dłużej, jest na pewno przyjemniejsze. Klatka materiałowa nie przetrwa starcia z psem, który nie jest nauczony klatkowania. Jest ona bardzo przydatna na wszelakie wystawy/seminaria/zawody i na pewno polecam jej zakup. Co do plastikowego kennelu, to ja posiadam taki i wożę w nim psy. Jest solidny, jak na kennel lotniczy przystało, a przy okazji mogę swobodnie wyjąć go i zabrać ze sobą. Jako domowy jest używany bardzo sporadycznie.

klatka dla psa

KLATKA DLA PSA – WPROWADZENIE

 1. Kup Klatkę – polecam poszukać na serwisach aukcyjnych czy na psich bazarkach na FB używanych. To nie jest produkt, który się mocno niszczy, a jak mówi stare porzekadło – grosz do grosza i będzie kokosza 😉
 2. Ustaw klatkę w pokoju, w którym najczęściej przebywacie. Niech klatka stoi otwarta i będzie ozdobą 😉 gościom mówcie, że to sztuka nowoczesna i kosztowało miliony monet!
 3. Włóż do klatki kocyk lub drybed. Najlepiej niech ma zapach hodowli, tak aby maluch czuł się bezpieczny. Zdecydowanie nie polecam posłań psich – wybuchają w klatkach!
 4. Wkładaj do klatki smaczki, niech maluch zagląda tam i znajduje pyszne rzeczy.
 5. Zacznij również karmić psa w klatce, niech każdy posiłek będzie zjadany w kennelu, a drzwiczki niech będą otwarte.
 6. Zacznij też ćwiczyć z psiakiem wchodzenie i wychodzenie z klatki. Niech się zatrzyma na chwilunię i wychodzi. Za każdym razem nagradzamy smakiem!
 7. Zacznij zostawać w klatce zabawki psa. Niech widzi, że są tam super rzeczy.
 8. Rzucaj psu aport do otwartej klatki, bawcie się przy tym świetnie!
 9. Powoli możesz zacząć ćwiczyć zamykanie psa w klatce. Niech psiak wejdzie do środka, podaj mu smakołyki, zamknij drzwiczki i odczekaj chwilę. Otwórz drzwiczki i wypuść psa i pochwal.
 10. Zacznij zamykać psa i wychodź do innego pomieszczenia, potem powoli wychodź z domu na kilka minut. Wydłużaj czas dokładnie tak, jakbyś wydłużał czas pozostawiania malucha samego w domu.
 11. Kiedy psiak czuje się w klatce bezpiecznie, chętnie do niej wchodzi, to spokojnie możesz go zamykać i zostawiać na dłużej.
 12. GRATULACJE! DALIŚCIE RADĘ!

A teraz szybka historia nauki dla maluszków, które znają z hodowli kojec. Zacznijcie malucha zamykać w klatce od razu. Nie no, oczywiście nie na 8 godzin! Ale na kilka minut, na kilkanaście, na godzinę i stopniowo wydłużajcie czas. Oczywiście uczcie psiaka komendy, na którą będzie go odsyłać na miejsce. Jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób. Jesteście na wygranej pozycji!

Na ile można zostawić psa samego? Na pewno na czas Twojego pobytu poza domem. Nie ma problemu jeżeli klatka jest odpowiednio dobrana. Pamiętajcie aby zostawić psu w kennelu wodę! Zwierzę zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. My zanim wyjdziemy z domu, to sprawdzamy czy w każdej misce jest woda (tak, mamy w domu kilka misek na wodę).

Klatka dla psa nie jest karą, nie jest więzieniem! Klatka jest dla psa azylem i tak powinniście ją traktować 🙂

klatka dla psa

To co?! Do dzieła! Niech moc będzie z Wami 😉

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: