Góra Ještěd w Libercu – szlak z parkingu Wypreż

Chodźcie z nami na Górę Ještěd w Libercu. To znany i uwielbiany przez wielu szczyt, słynący nie tylko z pięknych widoków, ale także ze znajdującego się na nim, charakterystycznego budynku, który przy dobrej widoczności dostrzec możesz z polskich gór. Przygotujcie się na niezapomniane doświadczenie i fascynujące widoki!

Na Ještěd wybieraliśmy się od 7 lat! Czaicie!!! 7 lat i zrealizowaliśmy wreszcie ten punkt z naszej bucket list. Żałuję, że zrobiliśmy to tak późno. Wam radzę nie czekać tylko jak najszybciej wybrać się tutaj i zobaczyć te piękne widoki. Kolejny punkt do odhaczenia, to nocleg w tym kosmicznym hotelu.

Góra Ještěd – parkingi czyli skąd wyruszyć na szczyt.

Na Górze Ještěd w Libercu dostępne są różne parkingi, które zapewniają wygodne miejsca do pozostawienia pojazdów dla odwiedzających. Oto opis wszystkich parkingów, jakie można wybrać:

  1. Parking Wypreż: znajduje się na niższym poziomie Góry Ještěd i jest popularnym miejscem startowym dla wędrówek. Jest przestronny i pomieści zarówno samochody osobowe, jak również autobusy. Macie z niego łatwy dostęp do szlaków turystycznych. Na terenie parkingu znajdują się także toalety i punkty gastronomiczne dla wygody odwiedzających. Koszt: 100 CZK
  2. Parking przy Horskiej Chatce Ještědka: to miejsce parkingowe położone w pobliżu Horskiej Chatki Ještědka, która znajduje się na zboczu góry Ještěd w Czechach. Parking ten służy głównie turystom i odwiedzającym chatę. Koszt: 200 CZK
  3. Parking Hotelu Ještěd: zlokalizowany na szczycie góry, oferuje swój własny parking dla gości. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób, które zdecydują się zatrzymać tu na nocleg lub zjeść posiłek z piękną panoramą za oknem. Parking ten jest dostępny tylko dla gości hotelowych. Koszt: 250 CZK

Wybór odpowiedniego parkingu zależy od preferencji i celu wizyty. Parking Wypreż jest dobrym wyborem dla tych, którzy cenią tradycyjne wędrówki górskie i chcą cieszyć się szlakiem oraz pięknymi widokami w drodze na górę. Natomiast Parking przy Horskiej Chatce Ještědka i Parking na  samej górze, są bardziej skoncentrowane na dostępie do samego szczytu i udogodnieniach tam dostępnych.

Warto pamiętać, że korzystanie z niektórych parkingów może być ograniczone w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Przed wizytą warto sprawdzić dostępność i informacje na temat parkingu, aby uniknąć nieprzewidzianych trudności.

Niezależnie od wybranego parkingu, Góra Ještěd oferuje niezapomniane widoki, unikalną architekturę i wiele atrakcji do odkrycia. Bez względu na to, skąd zaczynasz swoją przygodę, to magiczne miejsce z pewnością zapewni Ci niezapomniane doświadczenia.

Jak wejść na Ještěd w Czechach? Opis szlaku na szczyt.

Nasz szlak rozpoczyna się na parkingu Wypreż, który jest dobrze oznaczony i łatwo dostępny zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów. Parking oferuje takie udogodnienia, jak toalety i punkty gastronomiczne, które możemy odwiedzić przed rozpoczęciem wędrówki lub po jej zakończeniu.

Rozpoczynając naszą wędrówkę, kierujemy się na północny wschód, idąc ścieżką oznaczoną jako szlak żółty. Początkowy odcinek jest dość stromy, ale niezbyt długi, więc szybko dostosujemy się do trudności. Będziemy podziwiać malownicze lasy, które otaczają nas z obu stron, a także poczujemy świeże górskie powietrze, które dodaje energii do naszej wędrówki.

Po około godzinie marszu dojdziemy do skrzyżowania szlaków. Tu będziemy musieli zmienić nasz kierunek, skręcając w lewo na szlak oznaczony kolorem niebieskim. To właśnie ten odcinek zapewnia nam najpiękniejsze widoki na okolicę i prowadzi nas w kierunku szczytu.

Podążając tym szlakiem, wkrótce dotrzemy do miejsca, gdzie trasa staje się bardziej wymagająca. To również najbardziej malowniczy fragment wędrówki, gdzie teren jest bardziej kamienisty i wznoszący się. Na szczycie będziemy mieli okazję podziwiać panoramę Liberca i otaczających go gór, co z pewnością wynagrodzi nam wysiłek włożony w dotarcie tutaj.

Po wejściu na Ještěd na wysokość 1012 m n.p.m., warto zatrzymać się na chwilę i odpocząć w charakterystycznym budynku. Możemy tu skorzystać z restauracji, ciesząc się pysznym posiłkiem i napojem, a także podziwiać panoramę przez szerokie okna, które zapewniają niezwykłe widoki na okolicę.
Po zregenerowaniu sił i delektując się atmosferą szczytu, możemy zdecydować się na powrót tą samą trasą lub wrócić drogą asfaltową, co niniejszym czynimy. Cała wędrówka zajmie nam około 3-4 godzin, w zależności od tempa i liczby przystanków, jakie zrobimy po drodze.

Góra Ještěd w Libercu oferuje niezapomniane wrażenia dla miłośników przyrody i wędrówek górskich. Jej piękne widoki i charakterystyczny wieżowiec na szczycie przyciągają turystów z całego świata. Jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w okolicy, koniecznie odwiedźcie tę magiczną górę i podziwiajcie jej uroki na własne oczy.

Hotel Ještěd – kilka słów o historii tego obiektu

Budowa tego obiektu ma fascynującą historię, która rozpoczęła się w latach 60 XX wieku i zaowocowała powstaniem unikalnego architektonicznego dzieła. Głównym projektantem tego wyjątkowego kompleksu był czeski architekt Karel Hubáček, który zaprojektował wieżowiec o futurystycznym wyglądzie, będący zarówno hotelem, jak i wieżą telewizyjną. Konstrukcja ta była ogromnym wyzwaniem technicznym, z uwagi na strome i trudno dostępne zbocza góry. Inżynierowie musieli znaleźć innowacyjne rozwiązania, aby zrealizować ten ambitny projekt. Zastosowano nowatorskie metody budowlane i materiały, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość budynku, jednocześnie zachowując jego charakterystyczny wygląd.

Obiekt został zbudowany w stylu brutalistycznym, z wykorzystaniem betonu i szkła jako głównych materiałów. Jego charakterystyczna forma przypomina stożek, a na szczycie znajduje się antena telewizyjna. Cały kompleks obejmuje również restaurację, bar, pokoje hotelowe oraz platformę widokową, skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy okolicy.

Budowa była nie tylko technicznym osiągnięciem, ale również stanowiła symbol postępu i nowoczesności w okresie powojennym. Wieżowiec stał się ikoną Liberca i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Czechach. Dziś przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć to architektoniczne arcydzieło i podziwiać widoki, jakie oferuje. Jest to  doskonały przykład tego, jak architektura może stać się symbolem i atrakcją turystyczną. To miejsce, które nie tylko imponuje swoją strukturą, ale również wpływa na krajobraz i kulturę regionu. Jest to prawdziwy skarb architektoniczny, który warto odwiedzić.

W chwili obecnej trzygwiazdkowy obiekt przyciąga rzesze turystów. Warto się tu zatrzymać chociaż na jedną noc i zobaczyć cudowny wschód oraz zachód słońca. Punkty widokowe powodują, że spektakl ten można oglądać z każdej możliwej strony.

W restauracji zamówiliśmy zupę czosnkową (jedna z najlepszych jakie jedliśmy dotychczas), a dzieciaki smażony syr (Maja jest jego wieeelką fanką). Natomiast Lager mokrą karmę Hill’s Science Plan z wołowiną, a Twiggy z kurczakiem.

Opis szlaku na szczyt – nasze sugestie

Ještěd to najwyższy szczyt Gór Izerskich. Jest zaliczany do Korony Sudetów i bardzo się cieszę, że udało nam się go wreszcie zdobyć. To miejsce, które spokojnie nadaje się na niedzielną wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Asfaltem wjedzie każdy wózek miejski, ale po kamieniach nie wjedziecie się już żadnym!

Dla nas – używających nosidła turystycznego, wiadomo było, że wchodzimy szlakiem po kamieniach. Na początku wyprawy złapała nas ulewa i burza, ale potem pogoda stała się łaskawa. Kuba i Maja bez najmniejszych problemów weszli na górę samodzielnie i samodzielnie zeszli. Jednak w naszym przypadku wygodniejsze i bezpieczniejsze było zejście asfaltem. Wybraliśmy zatem tę opcję i nawet psy wydawały się z niej zadowolone.

Po ulewie środkiem trasy płynęła woda, co naszym psom pasowało. Jednak musicie pamiętać, że jest tu dość sucho, więc zdecydowanie butelka wody dla psów jest jak najbardziej potrzebna.

Mam nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do odwiedzenia tego miejsca!Ještěd to najwyższy szczyt Gór Izerskich. Jest zaliczany do Korony Sudetów i bardzo się cieszę, że udało nam się go wreszcie zdobyć. To miejsce, które spokojnie nadaje się na niedzielną wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Asfaltem wjedzie każdy wózek miejski, ale po kamieniach nie wjedziecie się już żadnym!

Dla nas – używających nosidła turystycznego, wiadomo było, że wchodzimy szlakiem po kamieniach. Na początku wyprawy złapała nas ulewa i burza, ale potem pogoda stała się łaskawa. Kuba i Maja bez najmniejszych problemów weszli na górę samodzielnie i samodzielnie zeszli. Jednak w naszym przypadku wygodniejsze i bezpieczniejsze było zejście asfaltem. Wybraliśmy zatem tę opcję i nawet psy wydawały się z niej zadowolone.

Po ulewie środkiem trasy płynęła woda, co naszym psom pasowało. Jednak musicie pamiętać, że jest tu dość sucho, więc zdecydowanie butelka wody dla psów jest jak najbardziej potrzebna.

Mam nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do odwiedzenia tego miejsca!

Share: