Góry Izerskie z psem: Szlak z Rozdroża Izerskiego

Góry Izerskie są dla mnie ukochanym miejscem, gdzie wędrówki są mega przyjemne, rowerowanie boskie, a zimą królują narty biegowe. Wiosną kocham tu przychodzić z psami. Zobaczcie jedną z tras, którą uwielbiam chodzić z naszymi psami.

Nasze wędrówki z psami zawieszamy zimą ze względu na sezon narciarski. Wiem, że może być to dla Was dziwne i niezrozumiałe, bo do tej pory wędrowaliśmy przez okrągły rok. Ale wiosną wracamy do naszej ulubionej aktywności i odkrywamy z pieskami nowe miejscówki albo opisujemy Wam te, które darzymy szczególnym sentymentem. W tym wpisie przestawię Wam jeden naszych ulubionych szlaków w Górach Izerskich.

góry izerskie z psem

GÓRY IZERSKIE Z PSEM

Góry Izerskie są mekką narciarzy biegowych oraz rowerzystów. Wg mnie mogłyby być mekką psiarzy. Mnogość szlaków, na których nie spotkacie tłumów pozwala na całodniowe wędrowanie i spotkanie zaledwie garstki osób. Przypominam tu o naszym wpisie z ubiegłego lata o Jakuszycach z psem.

Dla mnie są to góry, które charakteryzują się szerokimi szutrowymi szlakami oraz z wieloma miejscami widokowymi, gdzie poczujecie się jak na dachu świata. Psy nie mają problemów z wędrowaniem tutaj, bo nie ma ostrych kamieni czy bardzo dużych przewyższeń.

góry izerskie z psem

WĘDRUJEMY

My naszą wędrówkę rozpoczynamy na Rozdrożu Izerskim, gdzie zostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu po jednej ze stron drogi. Wyruszamy stąd zielonym szlakiem, który początkowo prowadzi trawersem delikatnie w górę. Jednak po chwili mamy przed sobą tzw. ścianę płaczu. Jest to krótkie i bardzo strome podejście. Powodzenia!

góry izerskie z psem

Kiedy dochodzimy do Rozdroża pod Zwaliskiem, to odpoczywamy i skręcamy w prawo. To jedna z najbardziej malowniczych ścieżek, po przejściu kilkuset metrów obejrzyjcie się i zobaczcie Wysoki Kamień i Karkonosze. Kiedy już nacieszycie oczy tym widokiem, kiedy napstrykacie już fot, to możecie śmiało ruszać dalej. Dojdziecie stąd aż do Nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław, która jest najwyżej położonym kamieniołomem w Polsce na wysokości 1050 m n.p.m. W chwili obecnej nie trwa tu wydobycie ze względu na sezonową możliwość prowadzenia prac – tylko podczas ciepłych miesięcy. Teren jest uporządkowany i stracił swój postindustrialny charakter, a szkoda. Dodać należy, że to miejsce z najpiękniejszym widokiem w Górach Izerskich – zobaczycie stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie oraz czeską część Gór Izerskich. Czujemy się tutaj niczym na dachu świata!

góry izerskie z psem

Stąd ruszamy dalej drogą prowadzącą przez kopalnię i udajemy się szeroki szutrem w stronę Wysokiej Kopy. W tym miejscu nie ma oznaczonego szlaku, ale po kilkuset metrach droga połączy się z czerwonym szlakiem GSS. Dochodzimy tędy do Wysokiej Kopy, jednak na sam szczyt już nie wejdziecie. Warto zabrać ze sobą książeczkę GOT, bo kilkaset metrów dalej znajduje się skrzyneczka z pieczątką (Wysoka Kopa należy do Korony Gór Polski).

Góry Izerskie z psem

Trzymając się czerwonego szlaku idziemy powoli w dół na Sine Skałki, które są kolejnym punktem widokowym z pięknym widokiem na polskie i czeskie Góry Izerskie. To jedno z instagramowych miejsc, na których zrobisz cudowne foty i gdzie często zastaniesz rewelacyjne światło. Kawałek dalej znajdujemy po lewej stronie naturalny zbiornik retencyjny – raj dla psów. Tu odbijamy żółtym szlakiem w prawo i cały czas trawersem schodzimy wprost na Rozdroże Izerskie, gdzie zostawiliśmy samochód. Cała trasa to około 20 km i po jej przejściu należy się Wam wszystkim (psu przede wszystkim) solidny obiad.

góry izerskie

WĘDROWANIE Z PSEM

Nie wyobrażam sobie nie spacerować z psami po górach. To uzależnienie w najlepszym wydaniu. Chociaż za chwilę nastąpią u nas dość duże zmiany, to na pewno pozostaniemy wierni temu, co kochamy robić.

Góry Izerskie z psem są tym, co polecamy Wam zawsze i polecać zawsze będziemy. Nie są to góry wymagające, ale miejscami potrafiące dać w kość. Kiedy wybieracie się tutaj, to pamiętajcie, że zjecie tu w 4 schroniskach – Wysoki Kamień, Stóg Izerski, Chatka Górzystów oraz Stacja Turystyczna Orle. Wszędzie musicie mieć gotówkę.

gory izerskie z psem

Do zobaczenia na szlaku!

Share: