Wiele osób pyta nas czy korzystamy z klatki dla psów. Czy kennel jest naprawdę czymś złym? A może to wygoda ludzi powoduje, że używamy go? Postanowiłam podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami w ich stosowaniu w naszym domu. Zapraszam zatem – zobaczcie sami nasze nieszczęśliwe psy w psim więzieniu.

klatka dla psa

 

Nasze psy znają klatki, wiedzą po co one są i nie protestują. Nie mają nieszczęścia wypisanego na pysku, a ja nie uważam siebie za wyrodną właścicielkę. Paweł w ogóle uważa, że jest najlepszym właścicielem, więc  nie macie nawet po co dyskutować  😉
góry z psem

KLATKA DLA PSA W WIEKU SZCZENIĘCYM

Kennel pojawił się w naszym domu wraz z pojawieniem się malutkiej Biby. Wiedzieliśmy, że mała będzie zostawała sama przez kilka godzin. Wynajmowaliśmy wówczas mieszkanie na jednym z wrocławskich osiedli i trochę baliśmy się, jak szczeniaczek postanowi je urządzić… Dla bezpieczeństwa jego i mieszkania zdecydowaliśmy się najpierw na płotki, które postawiliśmy na gumolinoleum. Wykładzinę zawinęliśmy na boki kojca i siku nie wypływało na zewnątrz. Wykładzinę ułożyliśmy spodnią powierzchnią do góry, co sprawiało, że maluch się nie ślizgał. (Do dziś wykładamy kojce szczeniaczkom – łapki się nie rozjeżdżają i maluchom jest wygodniej i bezpieczniej stawiać pierwsze kroki.
klatka dla psa, kennel, welsh corgi cardigan
Biba mieszkała tak sobie ok. miesiąca, kiedy to przez przypadek kupiliśmy metalową klatkę w rozmiarze XL (zapłaciliśmy za nieużywaną klatkę 100zł, to nic, że zajęła 1/4 salonu naszego wrocławskiego gniazdka!). Biba nie miała problemu z zaakceptowaniem nowego lokum. Klatka była na tyle duża, że młoda bez problemu mogła zostać w niej podczas naszej nieobecności.
Kolejną klatką, która poznała mała Biba był materiałowy kennel, którego używaliśmy podczas wystaw. Tu również nie było problemu, a nasz „biedny” psiur był pogodzony z losem więźnia…
Klatki używaliśmy również przy okazji pojawienia się w domu Yumy. Mała musiała się przyzwyczaić do zostawania w niej, a Biba (jak na starszą siostrę przystało) nauczyła się otwierać drzwiczki klatki i wypuszczała samobieżną zabawkę w postaci brązowego pluszowego misia, zwanego Yumcią… Dziewczyna nie miała problemu ze spaniem w swoim apartamencie, również tym materiałowym podczas wystaw.
Twiggy jak na ostatnią w stadzie przystało klatkę, i metalową i materiałową, traktowała jako swoje miejsce do spania. Od kilkutygodniowego szczyla chodziła tam wypoczywać.
Pojawienie się Meridy, jedynego szczeniaczka z zakusami niszczyciela, zmusiło nas do regularnego zamykania jej w kennelu. Przyszło łatwo i szybko zaakceptowała swój szczeniaczkowy psi los. Ale… Merida nie byłaby sobą, gdyby nie pokazała Rudego Wrednego charakteru (znacie to powiedzenie, co Rude to wredne?! No więc właśnie!). Merida mogła zostawać w klatce z jednym wyjątkiem. Kiedy my byliśmy w domu w zasięgu jej wzroku, to dziewczyna wyła niczym syrena alarmowa. Merida siadała i podnosiła głowę w górę i rozpoczynała koncert, który trwał do wyczerpania się baterii… Gryzaki, smaczki – na nic się to zdawało… Wredni ludzie znęcali się nad szczeniaczkiem!
klatka dla psa, kennel, welsh corgi cardigan
W naszym domu z kennelem wiążą się również gówniane (dosłownie) historie. Wyobraźcie sobie powrót do domu i zastanie Wasze cudownego, mięciutkiego, pachnącego i czystego szczeniaczka oraz klatkę całe w KUPIE! Yumcia tak się cieszyła z naszego powrotu, że wskoczyła w to co narobiła i wymazała siebie i klatkę. W kupie było absolutnie wszystko! Sprzątałam, płakałam i mówiła, że wraca do hodowcy! Magdo Z. takie były gówniane początki naszej miłości z Yumajką 😀

KLATKA DLA PSA W DOROSŁYM ŻYCIU

Dorosłe już suki klatki traktują jak swoje posłania. Oczywiście psie posłania leżą na antresoli (tu mają również do dyspozycji fotel i kanapę, o widoku na Karkonosze nie wspominam nawet) oraz w naszej sypialni. Do tej pory kennele stały w korytarzu domu, ale dokąd wyremontowaliśmy 2 pomieszczenia w domu, to psy mają swój pokój! Tak wiem, jak to brzmi… Ale jest to super wygodna sprawa. Jest stąd wyjście wprost do ogrodu, a ubłocone łapki nie drepczą po całym dole domu, czy nie zostawiają błotnych śladów na ścianach wiatrołapu. Tu psy są zamykane w kennelach aby wyschły i wykruszyło się z nich błoto 😉 Dziewczyny wchodzą do klatek bez problemu, każda idzie do swojej.
Klatki dla psów świetnie sprawdzają się podczas podróży. Nie wyobrażam sobie zostawić brudnych psów luzem w pokoju hotelowym. Nie każdy musi sobie życzyć dopierania pościeli z błota! Swoją drogą my w ubłoconej pościeli też nie lubimy spać!
Czy nasze psy są nieszczęśliwe z powodu klatek? NIE! Stanowczo nie! Dziewczyny po prostu tam śpią i wyciszają się. Nie musimy ich zamykać, nie musimy wysyłać ich tam. Nasze psy same wchodzą odpoczywać do otwartych kenneli. Każdy kto używa klatki z głową, kto przyzwyczai psa do zostawania w kennelu będzie doceniał to dobrodziejstwo. Podczas wystaw, seminarium czy treningów psy mają swój azyl, gdzie odpoczywają, gdzie nikt im nie przeszkadza. Klatka dla psa to nasze must have w każdym psim domu!
klatka dla psa
PeeS 😉 Klatki docenili też właściciele naszych szczeniaczków. Szybko zrozumieli, że dzięki temu pies uczy się wyciszać i odpoczywać 🙂
Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
 • Wiele osób ma problem z klatką, a raczej z jej nazwą, bo kojarzy im się to z pseudo-hodowlą. Często w rozmowie z wydawać by się mogło ogarniętą i świadomą osobą na słowo "klatka" wszystkie relacje ulegają zmianie i zaczyna dzielić nas wielki mur. Żadne augmenty nie przemawiają – nic. Co śmieszniejsze takie osoby kiedy zobaczą u kogoś materiałowy kennel bardzo często bez namysłu lecą go kupić, bo to nie klatka i nagle zaczynają rozwodzić się nad jego zaletami, gdzie jeszcze kilka dni temu było to narzędziem tortur…. Powiem szczerze, że zupełnie tego nie ogarniam, szczególnie kiedy ktoś planuje z psem wyjazdy, a zapiera się rękami i nogami przed zapewnieniem mu bezpiecznego miejsca i zabezpieczenia wynajmowanego pokoju przed ewentualnymi zniszczeniami – bo klatki nie kupi i już! Ale modny kolorowy namiocik wstawia do sypialni, bo inni też mają… To jest bardzo ciężki temat… Ile ja się zawsze natłumaczę kursantom po, co klatka jest klatka, jak ją stosować i jak ważne, by pies miał swoje bezpieczne miejsce, szczególnie jak w domu jest kilka w różnym wieku lub małe dziecko… wtedy patrzą na mnie jak na czarownicę, bo jak można psa w klatce niczym chomika trzymać… mimo że tylko pokazuję im to jako jedno z rozwiązań nigdy nikomu nie każę jej kupować i trzymać tam psa 24/dobę. Z czasem, kiedy zaczynają wyjeżdżać czy to na wakacje czy na jakieś zawody, wystawy i podpatrzą u kogoś kennel to nagle wszystko się zmienia i kennel staje się cudem wiata… a mi zostaje strzelić tylko facepalma…
  Cóż… trzeba odczarować tą nazwę i tą rzecz 😉 U nas Elka klatkę traktuje jak swój pokój do którego wszystko się znosi, w który się śpi i z którego wygania się Donnera. Nawet kiedy wracamy po dłuższej nieobecności w domu, a klatka nie była z nami, to widać z jaką radością Elka sama się do niej pakuje, by poleżeć u siebie. A nie daj Boże jak są przymknięte drzwiczki i nie da się wejść… wtedy pojawia się rozpacz… 😛 Bo klatka jest fajna.

 • Niestety, my używający klatek w oczach części psiej społeczności jesteśmy stręczycielami psów 🙁

 • Osobiście wolę kenele lotnicze, nieco lepiej wg. mnie wyglądają w domu i zapewniają psu więcej prywatności 🙂

 • Patricia

  A ja mam pytanko jakiej wielkości powinna być klatka dla małego psiego kundelka, z lękiem separacyjnym? Czy faktycznie klatka może pomóc rozładować stres i schować się podczas mojej nieobecności. Psiak ma dwa latka jest z adopcji i próbowałam już wszystkich sposobów, aby zaoszczędzić stresu. Behawiorystka poleciła klatkę, ale nie mam pojęcia jakiej wielkości powinien być kennel.

  • zwidokiemnagory

   Nie mam psiaka z lękiem, więc swoją odpowiedź bazuje na tym, jakie klatki mają nasze psy i jak klatkę dobrać należy 🙂 Dziewczyny mają akurat olbrzymie klatki, bo jest to metalowy kennel w rozmiarze XL oraz L, a także kennel lotniczy w SKUDO IATA w rozmiarze 6. Klatki materiałowe na wystawy są mniejsze, ale muszę u nas pomieścić więcej niż jednego psa. Pamiętać natomiast musimy, że klatkę należy dobrać przede wszystkim pod wielkość psa. Pies musi swobodnie móc się rozłożyć i wyciąganąć, a także móc swobodnie wstać i obrócić się. Myślę, że tak dobrana klatka będzie na pewno zaciszniejsza niż wielka klatka. Powodzenia z wprowadzeniem kennelu i dajcie znać, jak Wam idzie 🙂

  • Joanna Sadłowska

   Przepraszam umknął mi ten komentarz. Ja klatkę dobieram tak aby psiak mógł się ruszać swobodnie, przekładać i aby zmieściła się micha z wodą 🙂

Instagram

Dołącz do nas