Izerka – czeski koniec świata
Czy wyobrażacie sobie miejsce, gdzie gdy docieracie to macie wrażenie, że dotarliście na koniec świata? Cisza, spokój, żeby jeszcze tylu turystów nie było… To miejsce znajduje się na granicy polsko-czeskiej, możemy tam dotrzeć szlakiem z Polany Jakuszyckiej lub szlaków na terenie Republiki Czeskiej. Możemy również dojechać samochodem i stąd wybrać się na wędrówkę po Izerach. Zapraszam Was do miejsca, które urzeka i które polecam odwiedzić każdemu, kto wybiera się w okolice Szklarskiej Poręby, Karpacza lub Świeradowa.
Izerka – Kleine Izere – to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Czechach (862 m npm). Miejscowość została założona przed rokiem 1539 i była zamieszkiwana tylko sezonowo. Osadę stopniowo zaludniali stali mieszkańcy, na początku byli to drwale i pasterze, a następnie pracownicy huty szkła. W 1769 roku liczyła Izerka liczyła siedem domów.
IZERKA – HISTORIA W KILKU AKTACH
W roku 1822 został postawiony kamienny pomnik, który upamiętniać miał otrzymanie zgody na budowę pierwszej huty szkła, a następnie został zadedykowany zmarłemu hrabiemu Clamm-Gallasovi (syna właściciela „państwa frydlanckiego” do którego należała Izerka). Już w 1829 roku huta pracowała i w 3 piecach wypalano dmuchane szkło. Sama huta działała do roku 1886. W 1868 r. postawiono drugą hutę, która pracowała do roku 1911.
W latach świetności Izerkę zamieszkiwało ok. 450 mieszkańców i było tu 21 domów, a we wsi znajdowała się m.in. szkoła, sklep, gospoda, piekarnia czy tartak.
Tak Izerka wygląda dziś – pensjonaty i gospody, a przed nimi mnóstwo rowerów. Rowerzyści pokochali Izery – szlaki tu są przyjemne. Polecamy Wam przyczepkę dla pupila i śmigajcie do woli 🙂
W chwili obecnej w Izerce większość domów jest wykorzystywana do celów turystycznych. Szczególnie warte wspomnienia jest tutaj jej czasowe odcięcie od świata zimą. Zdarza się, że dojazd samochodem do Izerki jest niemożliwy ze względu na zalegające zaspy śnieżne. Swoją siedzibę ma tutaj czeski odpowiednik GOPRu.
- Hnojový dům – dom niemieckiego podróżnika i awanturnika Gustava Ginzela,
- Pyramida – dawna huta szkła, przebudowana na pierwszą restaurację w osadzie,
- Muzeum Jizerských hor – muzeum w budynku dawnej szkoły,
- Hotel Panský dům,
- Bukovec (1005 m) – jedno z najwyżej położonych wystąpień bazaltowych w Europie, z rzadką fauną i florą,
- Rašeliniště Jizerky – rezerwat przyrody.
My Izery zjechaliśmy rowerami bez psów, ale to się powinno zmienić w najbliższym czasie. Dlaczego? O tym projekcie opowiemy Wam więcej w niedalekiej przyszłości. Jednak już teraz mogę Was zapewnić, że dostarczymy Wam wiele cudownych miejsc do odwiedzenia zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Nasze dziewczyny jeszcze nie wiedzą co je czeka 😉