Adopcja – nasza historia

Większość adopcyjnych historii ma jedno podłoże – chęć posiadania dzieci. Adopcja nie jest zbawieniem świata, a jedynie zaspokojeniem chęci posiadania dzieci. Tak sucho i w skrócie można ten proces opisać adopcji. Ale adoptowanie dziecka jest czymś więcej.

Adopcja od łac.: adoptio oznacza przybranie, usynowienie. Jest to, więc akt uznania dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne potomstwo. Akt ten ma nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także i prawny. Przeczytajcie naszą historię adopcji dzieci.

Nasza historia adopcji dziecka – czyli jak chcieliśmy zostać rodzicami.

Jest rok 2014 kiedy na teście pojawiają się 2 kreski. Niestety nasza radość nie trwa długo. Serce dziecka przestaje bić. Potem takie historie i te same słowa słyszymy jeszcze kilkakrotnie. Lekarze rozkładają ręce – leki są, a nie pomagają. Emocje – ich nie da się opisać. Te emocje zna tylko ten, kto je przeżył.W roku 2017 przeprowadziliśmy się w góry. Tu nasze losy zetknęły się z ludźmi, którzy adoptowali dziecko. Ponieważ temat adopcji przewijał się u nas wielokrotnie od kiedy się z Pawłem zaczęliśmy spotykać, to byłam żywo zainteresowana nim. Jednak jak to w życiu – nigdy nie zeszło się nam na rozmowę. Aż do roku 2021, kiedy to po imprezie u nas i po rozmowach przy stole – powiedzieliśmy z Pawłem – TERAZALBO NIGDY.

adopcja

Ile trwa adopcja?

Pierwszy telefon do Ośrodka Adopcyjnego wykonaliśmy na przełomie maja i czerwca 2021 roku. Umówiliśmy się na wizytę w czerwcu – pojechaliśmy porozmawiać i dowiedzieć się wszystkiego. Otrzymaliśmy informację, że oczekiwanie na kurs trwa około roku i mamy czekać na kontakt ze strony Ośrodka Adopcyjnego.ALE! Jak wszystko w życiu dzieje się po coś i w określonym czasie, tak i tu się tak wydarzyło. 8 marca zadzwonił telefon z informacją, że już w kwietniu rozpoczyna się kurs dla kandydatów na przyszłych rodziców adopcyjnych. Oczywiście padło najważniejsze pytanie – czy jesteśmy zainteresowani procedurą? Nasza decyzja była oczywista.Pod koniec kwietnia rozpoczął się kurs, w którym uczestniczyło 6 par – kameralna super grupa, z którą się zżyliśmy. Spotykaliśmy się z trenerkami i omawialiśmy zagadnienia ujęte w programie PRIDE. Wypełnialiśmy Księgi Życia w domu, co bywało naprawdę trudne. Były także spotkania z psychologiem, który przeprowadzał testy badające nasze predyspozycje do adopcji. Rozmawiał z nami także o trudach opieki nad przysposobionym dzieckiem. Szkolenie zakończyliśmy w czerwcu i 23.06.2022 musieliśmy stawić się w na ostatnim spotkaniu indywidualnym.23.06.2022 będzie wyjątkowym Dniem Ojca dla Pawła. Kiedy na naszym spotkaniu porozmawialiśmy z prowadzącymi i podsumowaliśmy kurs itp., to pojawiły się na stole papiery i to jedno najważniejsze zdanie – MAMY DLA WAS DZIECI! Adopcja stała się faktem.

adopcja

Nasze adoptowane dzieci czyli jesteśmy rodzicami.

23.06.2022 – multum emocji, zakupów, telefonów, rozmów, łez, śmiechu i przerażenia.24.06.2022 – pojechaliśmy wraz z osobą z Ośrodka Adopcyjnego i poznaliśmy nasze dzieci!24-30.06.2022 – spotykamy się z naszymi dziećmi w miejscu ich pobytu i każdego dnia jest nam coraz trudniej zostawić je w placówce.30.06.2022 – składamy do Sądu Rodzinnego wniosek o styczność (czas, w którym dzieci jeszcze nie są przysposobione przez nas, figurują pod starymi danymi, ale mieszkają już z nami).02.07.2022 – jedziemy do dzieci i wracamy razem do domu!!!03.08.2022 – odbywa się nasza rozprawa adopcyjna, po której maluchy są już nasze. Po rozprawie czekamy już tylko na nowe akty urodzenia. Od dziś jesteśmy formalnie RODZINĄ i zaczynamy nowy etap naszego życia.

adopcja

Dziękuję za przeczytanie tego wpisu, zostawcie nam jakieś dobre słowo. W kolejnych wpisach przeprowadzimy Was po kolei przez wszystkie etapy adopcji – formalne i prawne. Opowiemy Wam, jak to jest adoptować dziecko i stać się rodziną.

Share: