PSOM WSTĘP WZBRONIONY

Mieszkamy w Sudetach już tydzień! Zleciało, jak z bicza strzelił. Co prawda nie jesteśmy jeszcze w 100% rozpakowani, poukładani – ale kto by się tym przejmował! Chwilo trwaj wiecznie – jest tak, jak sobie wymarzyliśmy 🙂 Jednak jest pewna rzecz, które nas niepokoi. Mianowicie jest to zakaz wprowadzania psów na wybrane szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym!

z widokiem na góry, widok na góry, góry, góry z psem, zakaza wprowadzania psów do Karkonoskiego Parku Narodowego

Kiedy na przełomie roku KPN zamieścił na Facebooku informacje o planowanym zakazie, pojawiła się lawina komentarzy. Wyłoniły się 2 obozy – ci, którzy są przeciw zakazowi i ci, którzy zakaz popierają. Wiadomo, że nikt nikomu nie dogodzi ale powinniśmy wypracować wspólny kompromis. Taki kompromis (wielkodusznie?!!) podały władze parku…

1. Szlak turystyczny czarny, Wodospad Szklarki, długość 1009 m Turystyka piesza; dostępny dla osób niepełnosprawnych; możliwość wprowadzenia psa na smyczy.
2. Szlak turystyczny czarny: Chojnik – Przełęcz Żarska – Żelazny Mostek, długość 2571 m Turystyka piesza; możliwość wprowadzenia psa na smyczy
3. Szlak turystyczny czarny: Śląska Droga, długość 4736 m Turystyka piesza i narciarska; ; możliwość wprowadzenia psa na smyczy na odcinku Kopa – Dom Śląski.
4. Szlak turystyczny czarny: Wilcza Poręba–Sowia Przełęcz, długość 1226 m Turystyka piesza i narciarska; możliwość wprowadzania psa na smyczy.
5. Szlak turystyczny niebieski: Wodospad Szklarki (dolny fragment Czeskiej Ścieżki), Turystyka piesza; dostępny dla osób niepełnosprawnych; możliwość wprowadzenia psa na smyczy. 
6. Szlak turystyczny niebieski: Michałowice –Przełęcz Pod Śmielcem, długość 1510 m Turystyka piesza i narciarska; możliwość wprowadzenia psa na smyczy. 
7. Szlak turystyczny niebieski: Wang–Okraj (fragment – Droga Jubileuszowa), długość 15958 m Turystyka piesza, narciarska na odcinku: Wang – Dom Śląski, z wyłączeniem odcinka zamkniętego w sezonie zimowym; możliwość wprowadzenia psa na smyczy z wyłączeniem odcinka Kozi Mostek – Samotnia (przez Kocioł).
8. Szlak turystyczny czerwony: Chojnik, długość 1658 m Turystyka piesza; możliwość wprowadzenia psa na smyczy. 
9. Szlak turystyczny czerwony: Wodospad Kamieńczyka – Śląski Dom – Orlinek (Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza) od Granicznej Łąki do Śląskiego Domu – szlak przyjaźni polsko–czeskiej, długość 27333 m Turystyka piesza i narciarska, rowerowa i konna na odcinku: Orlinek – Schronisko Nad Łomniczką, długość 3277 m; możliwość wprowadzenia psa na smyczy. 
10. Szlak turystyczny czerwony: Śląski Dom – Śnieżka – Sowia Przełęcz (fragment szlaku przyjaźni polsko–czeskiej), długość 5243 m Turystyka piesza; turystyka narciarska z wyłączeniem odcinka Śląski Dom – Śnieżka; możliwość wprowadzenia psa na smyczy.
11. Szlak zimowy (obejście Kotłow Małegi i Wielkiego Stawu), długość 1000 m Turystyka piesza i narciarska, możliwość wprowadzenia psa na smyczy.
12. I droga (od granicy KPN do potoku Brocz), długość 4394 m Turystyka rowerowa, narciarska, konna, możliwość wprowadzenia psa na smyczy.

z widokiem na góry, widok na góry, góry, góry z psem, zakaza wprowadzania psów do Karkonoskiego Parku Narodowego

 Jest to mniej więcej połowa szlaków. Długość kilometrowa jest ok, ale problemem jest to, że te szlaki nie są zróżnicowane… Nie wszędzie można dojść, a z Kowar nie ma żadnego szlaku, którym moglibyśmy wyjść z czworonogiem w Karkonosze.
Wg mnie główną przyczyną niechęci do nas psiarzy, zarówno innych turystów, jak i władz Parku jest brak kontroli nad czworonogami na szlakach. Wędrując po górach często spotykamy psy bez smyczy, psy na flexi, które plączą się innym turystom pod nogami oraz ich właścicieli, którzy mają pretensję do całego świata, że nie kocha ich Piesia…
z widokiem na góry, widok na góry, góry, góry z psem, zakaza wprowadzania psów do Karkonoskiego Parku Narodowego
Pisałam już o Psie na szlaku (klik!). Niestety ludzie mają w nosie ostoje zwierzyny, w nosie mają innych turystów. Jednak nie to jest wg Parku główną przyczyną wprowadzenia zakazu. Problemem jest zapach psa, który niepokoi dziką zwierzynę! Tak, tego psa, który jest prowadzony po szlaku na smyczy, koło nogi opiekuna! Muszę przyznać, że ten argument wstrząsnął mną tak mocno, że musiałam zamknąć kompa!
Nie będę rozpisywać się o tym czy turyści nie szkodzą, czy nie śmiecą, czy nie zostawiają odchodów po krzakach (to argumenty, które pod adresem psów przytaczali zwolennicy wprowadzanie zakazu). Chciałabym zobaczyć psa, który zrywa roślinki, gałązki, zostawia na szlakach opakowania po chipsach, napojach (również tych z procentami). Widzieliście takiego?! Ja też nie! 
Park zasłania się argumentami, że w innych Parkach Narodowych obowiązują zakazy wprowadzania psów, więc MY PSIARZE powinniśmy być im wdzięczni za okazaną dobroć serca (poważnie?!).
z widokiem na góry, widok na góry, góry, góry z psem, zakaza wprowadzania psów do Karkonoskiego Parku Narodowego
Pojawiła się PETYCJA ONLINE, którą możecie podpisać. Petycja jest skierowana do Ministra Szyszko, który to podejmuje ostateczną decyzję o ustanowieniu nowego planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego (w owym planie jest mowa o ograniczonych możliwościach wprowadzania psów na teren KPN).
Dodatkowo możecie dołączyć do wydarzenia na Facebooku NIE DLA ZAKAZÓW wędrówek z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: