Poranny spacer z psami. Z naprzeciwka nadchodzi pan ze szczeniakiem z sąsiedniego bloku. Cała trójca moja, z Yumą Pierwszą Pędzącą na czele, koniecznie chciałaby się przywitać. Sadzam psy i każę czekać. Niech Pan spokojnie przejdzie, a ja ze spokojem pójdą w swoją stronę. Ale cóż to,  pan na nasz widok rozanielony, pies jeszcze bardziej i czeka (dodam, że moje psy niegdy nie bawiły się z psem tego pana, a ja nie zamieniłam słowa z człowiekiem). Pan stoi i gapi się. No to sobie stoimy – znaczy ja, pan i jego pies, który w zasadzie prawie fruwa na długiej smyczy – moje suki siedzą. Czas mija, mijają nas ludzie. Ja czas mam. Widocznie pan też. Podejmuję decyzję i przemykam trawnikiem. Pan oczywiście za mną i moimi psami, bo jego piesek tak chce. Informuję pana, że moje psy nie będą się bawić i proszę nie podchodzić. Zgadnijmy co się dzieje? Jestem najpodlejszą właścicielką psów na całej dzielni, całej Warszawie, całym województwie, kraju itd. No cóż – taka podła ja.

pies, park, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, golden retriever, patyk, pogoń, ucieczka

Drodzy psiarze i niepsiarze. Sprawa jest dosyć prosta – skoro ktoś mówi NIE, to widocznie ma jakiś powód. Ale w naszym społeczeństwie nadal jest tak, że właściciel psa ma najmniej do powiedzenia wg innych. I tak dyskusja z panią, która cmoka na szczeniaka. Prośba aby tego nie robiła, bo ja do jej dziecka nie wyciągam rąk i nie cmokam na nie, kończy się odpowiedzią „No wie pani, to tylko pies” – „Tak a pani ma tylko dziecko”. Dlaczego nadal ludzie uważają psa  za miłego pluszaka, którego można pogłaskać, poprzytulać a on powinien się cieszyć. Jak już psisko wykaże niechęć i obwieści to światu, to jest agresywne i niewychowane. Oczywiście nie wymagam znajomości psich sygnałów. Nie każdy musi znać mowę psiego ciała. Ale mowa werbalna, jak się okazuje, też potrafi przerastać.

pies, park, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, golden retriever, zapasy, szczeniaczki, szczeniak, papiś

pies, plaża, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, patyk, pogoń, ucieczka

Psy są różne i mają różne doświadczenia życiowe. Szanujmy siebie na wzajem. Ludzie nadal nie nauczyli się, lub po prostu nie chcą się nauczyć – NIE WYCIĄGAMY RĄK DO PSA BEZWYRAŹNEGO POZWOLENIA WŁAŚCICIELA. To nie jest wielka filozofia. A może jednak jest?

Moje psy bawią się w parku, lesie, ba pod domem też. Ale nigdy na smyczy. A już na pewno nie z psem, który jest na flexi (to w ogóle oddzielny temat).

pies, plaża, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, golden retriever, frisbee, patyk, pogoń, ucieczka, biba, yuma, twiggy, foto, fotograf, aparat, nikon

No dobra wyrzuciłam z siebie 😀 Ze spokojem świętym mogę zacytować wsi spokojna, wsi wesoła czekaj na nas 🙂 Tymczasem leśne i polne spacery są najlepsze dla nas, s przede wszystkim dla naszych psów 🙂

pies, maki, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, golden retriever, patyk, pogoń, szczeniak, szczeniaczek, papiś
pies, park, zabawa, welsh corgi, corgi, cardigan, golden retriever, patyk, pogoń, ucieczka
Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
 • Urocze zdjęcia 🙂 rozpływam się.

 • I właśnie dlatego omijam miejsca pełne ludzi z psami (na flexi i/lub bez smyczy).
  Piękne psiaki 🙂
  Mam pytanie (być może odpowiedź jest gdzieś na blogu, ale nie widziałam (na pierwszy rzut oka)): gdzie mieszkacie?

  Pozdrawiam,
  Gabriela.

 • I mam jeszcze takie pytanie: jak Was zaobserwować?

 • Tekst jest bardzo ciekawy i ważny. Ja notorycznie na spacerze z moim psem, spotykam się z "O jaki słodki piesek, idź dziecko pogłaszcz". I całe szczęście, że pies nie gryzie, bo poprzedni gryzł – wyjątkowo nie lubił dzieci – ale ludziom się wydaje, że jak idziesz z małym psem, to to są takie żywe maskotki.

  Inni właściciele psów też nie są lepsi. Informuję, że mój psiak nie lubi innych psów, a ponieważ jest młody dostaje kota, gdy widzi suczkę i zaraz leci, by ją pokryć (niestety właściciel decyzyjny psa, nie pozwala go wysterylizować), a ludzie co? "Mój lubi się bawić".

  Już słyszę te wrzaski, gdyby pieski się jednak pogryzły.

 • U mnie na szczęście pytają czy można pogłaskać psa (większość ludzi już nas zna i wiedzą, że nie mają szans na pogłaskanie), szkoda tylko, że podchodzą na metr/półtora metra, dla mojego psa to jednak za blisko i czasem zdarza mu się warkną/szczekną czy nawet próbuje zaatakować 😐

 • A najgorzej jest gdy jakiś pies biega bez smyczy, wtedy pytam czy może zabrać psa. I co słyszę? "On nic nie zrobi". A nie patrzą, że mój pies zaczyna się rzucać/jest w kagańcu (nie lubi namolnych psów).

 • Dzięki dziecięcym napaściom na moje psy, te teraz panicznie boją się dzieci i reagują na nie agresją…

 • Mieszkamy na warszawskiej Woli 🙂 Znajdziecie nas na FB Cardimania 🙂

 • No właśnie, to jest olbrzymi problem. Ciężko wypracować i pokazać psu, że dzieci mogą być też fajne i delikatne. Warto jednak pracować i spotykać się z rozsądnymi rodzicami i dziećmi, które mają psy w domu i wiedzą, jak się zachować 🙂

Instagram

Dołącz do nas