VETEXPERT – PSI EKSPERT!

Suplementacja psów, to w naszym domu. Biba dostaje suple na stawy, Yuma i Twiggy zwykle coś na włos. Przyzwyczajone zjadają ze swojej miski wszystko co im podam ze śniadankiem lub kolacją. Czy zatem VetExpert jest dla nas ekspertem od corgi?

Najbardziej miarodajne dla nas, są preparaty na włos. Corgi linieją 12 miesięcy w roku i nie ma na to mocnych. Albo się z tym godzisz, albo corgi nie jest dla Ciebie. My mamy ich 4 więc chyba jestem masochistami, albo wszechobecna sierść nie robi na nas wrażenia (o moja piękna świeżo umyta podłoga jaka piękna). Do linienia dochodzi jeszcze sezon wystawowy, kiedy to chciałabym aby dziewczyny miały piękny i błyszczący włos, a ja nie miała poczucia klęski, kiedy to pokazuję „łysego” psa.

Do tej pory podawałam psom drożdże i biotynę, ale kiedy VetExpert zgłosił preparat Vetoskin do Plebiscytu TOP for DOG, to wiedziałam, że muszę wypróbować.

Mechanizm działania karmy uzupełniającej VetoSkin opiera się na opisanym w literaturze naukowej działaniu poszczególnych składników tego preparatu:

  1. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 są jednym z najważniejszych składników pokarmowych zaangażowanych w utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia skóry i sierści. Należą do nich kwasy linolowy i gamma-linolenowy (szczególnie duże ich zawartości znajdują się w oleju z ogórecznika), które pełnią szczególnie istotną rolę w utrzymaniu integralności bariery wodnej skóry. Kwasy te wchodzą w skład specjalnych struktur łączących komórki skóry (tzw. ceramidów). Są to specjalne lipidowe blaszki międzykomórkowe, które uniemożliwiają przenikanie wody między komórkami. Dzięki temu skóra utrzymuje odpowiednią ilość wody, pozostaje elastyczna i sprężysta, nie łuszczy się i nie wysycha. Kwasy omega-3 są powszechnie stosowane w dietach klinicznych przeznaczonych dla psów z zaburzeniami dermatologicznymi (Bauer, 1994).
  2. Wielonienasycone kwasy omega-3 posiadają przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, ponieważ są prekursorami eikozanoidów o działaniu przeciwzapalnym. Zwiększenie ilości tych kwasów w diecie zwierzęcia wymagającego leczenia przeciwzapalnego może spowodować albo zmniejszenie dawki podawanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych albo wręcz całkowity brak konieczności ich stosowania. W przypadku zaburzeń dermatologicznych kwasy tłuszczowe omega-3 mogą ograniczyć występowanie stanu zapalnego w zmienionych chorobowo miejscach, co może mieć bardzo korzystne działanie zmniejszające świąd (Bauer, 1994),.
    Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 były stosowane jako suplement diety w wielu badaniach przeprowadzonych na psach, w których wykazano, że poprawiają one stan skóry u psów z atopowym zapaleniem skóry (Abba i wsp., 2005).
  3. Cynk jest mikroelementem odgrywającym istotną rolę w procesie proliferacji komórek skóry i bierze udział w procesie gojenia się ran skórnych. Niedobory cynku w diecie psów prowadzą do specyficznych zaburzeń zwanych dermatozami. W ich przebiegu pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne: łuski, krosty oraz owrzodzenia. W przypadku występowania zaburzeń cynku jest on stosowany u psów w różnych postaciach i różnych dawkach (siarczan cynku – 10 mg/kg; glukonian cynku 10 mg/kg) (Hensel, 2010).
  4. Witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) odgrywają kluczową rolę w metabolizmie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 i omega-3. Suplementacja tymi kwasami może nie być skuteczna w przypadku niedoboru tych witamin, ponieważ są one koenzymami wielu enzymów biorących udział w procesach metabolicznych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Witaminą z grupy B jest także biotyna. Podawana doustnie trafia do gruczołów łojowych, a następnie jest wydalana na powierzchnię skóry. Jej obecność w gruczołach łojowych częściowo ogranicza wydzielanie łoju i hamuje intensywność przetłuszczania się skóry, co jest szczególnie korzystne u psów z łojotokiem. (Watson, 1998).

Muszę przyznać, że podchodzę sceptycznie do faktu, że moje psy mogą futra nie gubić, albo to gubienie będzie minimalne. No i… Tak, właśnie TADAM. Twiggy, która preparat dostawała równe 3 miesiące, zdecydowanie mniej włosa zgubiła (pomimo okresu przedcieczkowego). Włos jest zdrowy, gruby i lśniący. Jestem bardzo mile zaskoczona, a wręcz nie mogę uwierzyć, że to się dzieje – Twiggy ma pełną okrywę! Teraz zacznę podawać preparat Yumci, która po dzieciach zaczyna tracić futro, a ja chciałabym aby jak najkrócej wyglądała jak łysa wydra…

To co zauważyłam jeszcze, to wzmocnienie pazurów. Zdecydowanie trudniej się je obcina, więc jeżeli Wasz psiak ma problem z kruchymi pazurami, to według moich obserwacji preparat Vetoskin pomoże mu!!!

Drugim produktem, który otrzymaliśmy były SMAKOŁYKI!!! Coś, co moje psy uwielbiają i za co dadzą się pokroić. Pyszne poduszeczki (przypominają nasze ludzkie jaśki na mleko) Snack Mobility Dog są przeznaczone dla psiaków z problemami ruchowymi lub dla tych, które są w grupie ryzyka.

W skład produktu wchodzą zboża, mięso, składniki mineralne, glukozamina, chondroityna, MSM, a także witaminy A, D3 i E. Dziewczyny dostawały smaczki jako nagrody podczas spacerów. Zalecana dawka dla nich, to ok. 8 ciasteczek dziennie. Nie przekraczałam podanej dawki, jak również starałam się pamiętać ile kto dostał i nie dawać im również mniej.

Czy mogę określić czy smakołyki pomogły? Oczywiście nie. Zwłaszcza nie mogę powiedzieć tego, kiedy psy dostają Snack Mobility Dog zapobiegawczo. Patrząc na skład przysmaków mogę śmiało powiedzieć, że raczej mogły pomóc niż zaszkodzić, a profilaktyka jest wskazana.

Poza Plebiscytem TOP for DOG nasza współpraca z firmą VetExpert trwa. Niebawem napiszę Wam więcej o tym co psy dostają, a także o tym co dostawały Karkonoskie Smoki na swój życiowy start.

 

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: