SAFEPET – KIEDY NASZ PUPIL SIĘ ZGUBI…

Bardzo często widuję ogłoszenia o zaginięciu psów/kotów, ba nawet kilkadziesiąt dziennie. Szczerze? Powoli przyzwyczaiłam się do tego… Niestety ludzie byli, są i będą nieodpowiedzialni. Oczywiście zdarzają się przypadki losowe, ale tych jest zdecydowanie mniej. Jednak tym, co mnie ostatnio bardzo mocno zaniepokoiło jest duża ilość ogłoszeń o zaginięciu szczeniaczków. Jak zabezpieczyć naszego pupila i co zrobić aby nasz przyjaciel mógł szybko wrócić do domu?

OZNAKOWANIE PSA

Każdy pies powinien mieć adresatkę. To jest podstawa, która pozwoli osobie znajdującej naszą pociechę szybko skontaktować się z nami. Na rynku jest bardzo duży wybór adresatek, ja najchętniej używam tych od SafePetIch dowody osobiste są ładne i trwałe, a do tego zawierają całkiem sporo informacji o naszym pupilu. O ich atrakcyjności pisałam już przy okazji zeszłorocznych testów dla TOP for DOG (klik!). W tym roku adresówki mamy nowe, bo jak wiecie dołączyła do nas Merida i musieliśmy ją oznaczyć na wszelki wypadek.

Co powinna zawierać adresatka?

  • imię psa
  • telefon kontaktowy
  • drugi telefon kontaktowy (wiecie bateria, sieć i inne przeciwności losu)

W bazie SafePet tworzycie profil psa, który pomaga znaleźć właściciela. Pomaga Wam również w przypadku zaginięcia czworonoga i szybko generuje plakaty, które możemy wydrukować i rozwiesić w okolicy, gdzie ostatni raz psa widzieliśmy.

Chip i jego ZAREJESTROWANIE W BAZIE!!! Wiele psiaków posiada chip, tylko jest on nieaktywny. Niestety to nie pomaga, a wręcz frustruje. Bo niby psa zachipowano i super, ale jak znaleźć właściciela?

OBROŻA/SZELKI I SMYCZ

Niestety dobra obroża albo szelki to podstawa. Ja rekomenduje właścicielom moich maluchów obroże półzaciskowe, które odpowiednio wyregulowane nie pozwolą psu wydostać się z obroży. Niestety nasze dziewczyny potrafiły zaprzeć się i zostawałam z obrożą i smyczą w ręce. Chociaż zdarzyło się to bardzo sporadycznie, to jednak pozostaje w pamięci. Nigdy więcej nie wybrałam zapinanej obroży dla mojego papisia, ani dla żadnej z dorosłych suczek.

Szelki są trochę łatwiejsze w panowaniu nad psiakiem w sytuacji „uciekam, biją mnie”, jednak są też psi uciekinierzy, którzy w kilka sekund potrafią wydostać się z szeleczek, rzucić ostatnie spojrzenie właścicielowi i udać się np. w poszukiwaniu najatrakcyjniejszej dziuni w okolicy 😉

Smycz powinna mieć odpowiednią szerokość oraz odpowiednio duży karabińczyk, które będą dopasowane do wielkości naszego psa, jak również do jego możliwości pociągnięcia… Czytamy o przypadkach, kiedy to właściciel został z kawałkiem smyczy w ręce, a jego pies pognał w siną dal…

AKCJA POSZUKIWAWCZA

Kiedy nasz pupil zginie, to natychmiast powinniśmy rozpocząć akcję poszukiwawczą. Poza znajomymi, którzy pomogą nam szukać naszego psiego zaginionego, to warto wydrukować plakaty (zakładając profil psa na stronie SafePet macie gotowy do druku) i rozwiesić je. Wiele osób czyta ogłoszenia pod sklepami, na klatka schodowych, na lokalnych tablicach informacyjnych czy pod Kościołem. To są miejsca, które najwięcej ludzi odwiedzi i zobaczy nasz plakat.

Lokalni taksówkarze są również idealnym źródłem poszukiwań naszego psiaka. Często zgadzają się powiesić nasz plakat na samochodach, jak również sami będą zwracać uwagę na biegające psiaki i jest szansa, że zauważą również naszą zgubę.

Media Społecznościowe, to nasz najlepszy przyjaciel. W zasadzie każde miasto ma swoją grupę o zaginionych zwierzętach. Warto szybko dodać do takiej grupy zdjęcie naszego psa (jak najbardziej aktualne i OSTRE!) oraz dokładny opis miejsca zaginięcia oraz zachowanie psa (czy przyjdzie do nas, a może boi się obcych) oraz numery telefonów!!! Pamiętajcie, że w grupie siła!

A teraz kiedy dobrnęliście do końca naszego tekstu (GRATULACJE!), to życzymy Ci aby Twój pupil nigdy nie zaginął!

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: