JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA Z PSEM I NIE ZWARIOWAĆ!

Co roku w okresie świątecznym zadajemy sobie pytanie, jak nie zwariować przy stole z psem. Oczywiście nie chodzi mi o nas, bo my damy sobie z nimi radę i nie zwracamy na nie uwagi. Są za to GOŚCIE – temat rzeka i to dla nich jest ten tekst.

mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, święta, cotton balls, sesja fotograficzna

Wiele osób uważa, że pies pod stołem może służyć za odkurzacz. Co nam spadnie, pokruszy się – piesek zje. Tylko czy to jest dobre dla psa? Wiele osób powie, wszak pies i tak zjada multum obrzydliwości na spacerze, to co mu może zaszkodzić? A na wsi dają psu resztki i ma się dobrze. To wszystko jest prawda, ale to jest żaden argument. Bądźmy poważni i szanujmy swoich braci mniejszych.

LISTA PRODUKTÓW NIEBEZPIECZNYCH DLA PSA:

 1. CebulA i czosnek – zawierają one toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Czosnek jest mniej szkodliwy, możemy go znaleźć w niektórych pokarmach dla zwierzaków.
  Uwaga! Niektóre ciastka dla psów zawierają dodatek czosnku.
 2. Czekolada – zawiera teobrominę, która jest dla psów trująca i może źle wpływać na psie serce. Warto więc pamiętać, że psom ABSOLUTNIE NIE WOLNO podawać czekolady.
 3. Winogrona i rodzynki – posiadają substancje, które osadzają się w nerkach psów.
 4. Niektóre owoce i warzywa – z pewnością nie powinny one być zbyt częstym elementem diety naszego psa. Duża ilość cytrusów powoduje wymioty, awokado jest toksyczne, zaś winogrona są dla tych zwierząt trujące. Unikać należy podawania w nadmiarze warzyw strączkowych i kapustnych, które mogą powodować wzdęcia oraz wszelkich nadmiernie pryskanych pestycydami owoców i jarzyn.
 5. Orzechy Makadamia – to rzadko spotykany przysmak wprost z Australii, jednak posiada on toksyczne związki dla psów, tak więc jeżeli zajadasz smaczne orzeszki, nie dziel się ze swoim psem.
 6. Liście rabarbaru, szczaw – zawierają duże ilości kwasu szczawiowego i są toksyczne dla psa, mogą być przyczyną kamicy nerkowej.
 7. Ziemniaki i zielone części pomidorów – szkodliwe są: oczka, pędy i zielona skórka, w której gromadzi się duża ilość silnie toksycznej solaniny. Zagrożeniem dla psa nie są same zdrowe i ugotowane ziemniaki, ale ich obierki, które pies może znaleźć przy kompostownikach, w koszach na śmieci, podczas spaceru po polach i innych miejscach. Ugotowane, zdrowe i ubite ziemniaki  nie szkodzą psu!
 8. Ciasto drożdżowe – gdyby pies zjadł je w stanie surowym, mogłoby to skutkować wielokrotnym wzrostem drożdży w żołądku psa, a to prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. w dużej ilości, może spowodować NAWET pękniecie układu pokarmowego.
 9. Kawa – w kofeinie znajduje się teobromina, która dla naszych futrzaków może być zabójcza. Ten toksyczny składnik sprawia, że pies zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczny, wykazuje objawy bolesności. Z tego samego powodu nie może pić herbaty i kakao. Nawet w najmniejszej ilości kawa może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów. Kofeina jest dla nich bardzo szkodliwa.
 10. Alkohol – już niewielka ilości napoju zawierającego procenty może wywołać u psa objawy zatrucia – wymioty, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a w ciężkich przypadkach doprowadzić do śmierci. Ważącego około 7 kg. psa zabić może lampka wina lub małe piwo.
 11. Witaminy dla ludzi – te które zawierają żelazo, mogą uszkodzić wątrobę i układ pokarmowy.
 12. Spleśniałe jedzenie – będzie niebezpieczne w szczególności dla ras mniejszych takich jak np. York.
 13. Surowe ryby -zawierają trimetyloaminę, która może powodować bardzo ciężką anemię.
 14. Sól, proszek do pieczenia, soda – mogą powodować skurcze mięśni.
 15. Grzyby – nawet jadalne i najsmaczniejsze grzyby trują naszego psa. Są ciężkostrawne, więc zakłócają pracę żołądka. Oddziałują na pracę systemu nerwowego, nerek i serca. Poza tym zapoznany ze smakiem grzybów pupil może na spacerze w lesie przez przypadek ugryźć trujący egzemplarz, a wtedy tragedia gotowa.
 16. Awokado – zawiera substancję zwaną persin, która jest silnie trująca dla zwierząt (również dla ptaków, koni, krów, królików, szczurów, ryb, owiec). Zjedzenie tego owocu wywołuje u pupila wymioty i biegunkę, skutkując zapaleniem gruczołu mlekowego, uszkodzeniem mięśnia sercowego, zaburzeniami krążenia i oddychania.
 17. Produkty pochodzenia mleczarskiego i  mleko – pies  po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktamazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy, głównego cukru mleka. Wystepuje wtedy nietolerancja manifestująca się luźnym stolcem lub biegunką. Dodatkowo drobiny białka mleka maja inny system wchłaniania jelitowego. Dzieje się to na zasadzie transportu biernego co często jest przyczyna nietolerancji pokarmowej a wręcz alergii.

Oczywiście wiele psów jest obecnych podczas całej kolacji i kijem ich nie wygonisz.  Nasze psy oczywiście również są obecne, ale niestety nic im ze stołu nie spada. Psy dostają psie dania i smakołyki, a w Święta obowiązuje spcjalne menu również dla nich 😉

mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, fotel, fotel dziadka, biba, yuma, twiggy, pies

A jak to wszystko przeżyć i nie zwariować? Ja oczywiście szykuje psom kolację wigilijną, którą będą pochłaniać w spokoju świętym i w tym czasie nie będą miały jak żebrać. W tym roku planujemy potrawy firmy Renske, które nasze psy wprost uwielbiają!
Do częstowania psów przygotowane są psie smakołyki. Postawimy je pod ręką tak, aby można było bez problemu sięgnąć i psiakom podać. Zdecydowanie wolę częstowanie psimi smakami, niż częstowanie zawartością stołu (w tym rybą, czy pierogami).Może to wydawać się durne, ale jak oczy „kota ze Shreka” nie skruszą najtwardszego serca?
Proponuję również postawić kennel/posłanie, tak aby można było wysłać psa na miejsce, gdzie nikt go nie będzie zaczepiał. My będziemy spokojni, a nasz zmęczony wiecznym towarzystwem pies odpocznie.

mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, święta, cotton balls, sesja fotograficzna
mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, święta, cotton balls, sesja fotograficzna
mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, święta, cotton balls, sesja fotograficzna
„Dziadkowie” przygotowali już smakołyki, gryzaki i inne smakowitości. Moje psy po świętach, podobnie jak my, będą przypominać kształt idealny – kulę. Dobrze, że spacerujemy codziennie po lesie, a Święta trwają tylko 3 dni!!!

święta, babcia, dziadek, welsh corgi, welsh corgi cardigan, corgi, cardigan, buziak, całus, róże, czerwone róże, kosz róż, twiggy

Wesołych i Spokojnych Świąt!

mikołaj, welsh corgi, corgi, cardigan, święta, cotton balls, sesja fotograficzna

fot. Nina Kowalska Photography

Share: