Już czwartek zatem weekend za pasem. Trzeba zacząć planować atrakcje. Gdzie wybrać się z psem? Ano na pewno tam gdzie nie spotkamy kleszczy.

Czy zabezpieczyliście już psy przeciw kleszczom? Jeżeli nie to warto zrobić to jak najszybciej. Niestety sezon kleszczowy jest już otwarty. Kleszcze uaktywniły się mocno i z chęcią, wygłodniałe po wiośnie szukają ofiary czyli żywiciela.

Na świeciejest ok. 850 gatunków kleszczy, które przenoszą ok. 30 różnych chorób (pamiętajmy, że my również jesteśmy narażeni na bycie żywicielem kleszczy). Kleszcze uwielbiają zarośla, krzewy i drzewa liściaste, lubują się w okolicach potoków czy mokradeł.

Podczas usuwania kleszcza:

 • Nie wolno smarować go niczym tłustym ani dusić w palcach.
 • Należy uchwycić go jak najbliżej ludzkiej skóry delikatnie pincetą albo paznokciami i wyciągnąć jednym ruchem razem z głową. Może pomóc także posmarowanie środkiem odstraszającym owady. Czasami wtedy niemile zaskoczony potwornym zaduchem kleszcz sam się wycofuje.
 • Po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia trzeba zdezynfekować wodą utlenioną albo jodyną. 

Pamiętajmy również, że zabezpieczenie psa nie oznacza, że nie może on zostać zarażony i nie zachoruję na babeszjozę czy boreliozę. Od jakiegoś czasu na  rynku dostępna jest szczepionka przeciwko babeszjozie – Nobivac Piro. Zawiera na antygeny pasożyta i „uczy” układ immunologiczny jak radzić sobie z chorobą. Niestety nie zapobiega zachorowaniu, może jedynie złagodzić jej przebieg i objawy. Pierwsze szczepienie wykonuje się w dwóch podaniach w odstępie 3-6 tygodni, a następnie doszczepia regularnie co 6 miesięcy. Niestety skuteczność preparatu nie jest potwierdzona.

Psy chorują zarówno na babeszjozę, jak również na boreliozę.

Babeszjoza
Najczęstszymi objawami są: 
wysoka gorączka (około 41°C), apatia, brak apetytu i łaknienia, anemia, krwawy mocz, biegunka. Można powiedzieć, że brak jest objawów swoistych, aby z pewnością stwierdzić babeszjoze nalezy przeprowadzić badania krwi (zwiększone OB). 
Przebieg choroby – ostry – choroba potrafi zabić w ciągu 48 godzin, dlatego, gdy zaistnieje podejrzenie babeszjozy, nie wolno lekceważyć objawów i profilaktycznie podać imizol (ostreżenie – imizol ma negtywny wpływ na watrobę)

Borelioza
Jedynie ok. 5% zarażonych zwierząt wykazuje objawy choroby. Jeśli już wystąpią to obraz kliniczny wygląda następująco:

 • gorączka 40,5 °C
 • spadek apetytu
 • ogólne osłabienie
 • po kilku tygodniach występują kulawizny 

Pamiętajmy aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć psa a jeżeli jakiekolwiek objawy będą nas niepokoić to udajmy się niezwłocznie do lekarza wterynarii, który zbada psa.

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.

Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
 • Oj, my to w tym roku nie przerywaliśmy zabezpieczania psów od kleszczy, pipetujemy bez przerwy – nie było porządnego mrozu, to i dziady grasują… Pierwszego w 2015 znaleźliśmy na podłodze 2 tygodnie temu – ale ususzony, pewnie z któregoś futra spadł.

  W przypadku podejrzenia babeszjozy najpewniejszą metodą nie jest OB (które podwyższone jest również w innych stanach), ale preparat bezpośredni z krwi – po prostu oglądanie pasożyta pod mikroskopem. Metoda szybka, każdy wet tak naprawdę to może zrobić (nie znam weta, który nie ma mikroskopu) i skuteczna.

  Pozdrawiamy!
  Śledź też pies

 • Właśnie, czas kupić jakiś preparat. Nie ma co ryzykować, bo choroby są poważne.

 • No ja od tygodnia głowię się, co jest najlepsze na te paskudztwa. Czas się zdecydować, kupić i zabezpieczyć.

 • U nas sprawdza się Foresto oraz Bravecto. Oba preparaty miały 100% skuteczności 🙂

  Ola koniecznie kup, bo kleszcze są obecne!

 • Właśnie dziś zwierzaki zabezpieczyłam! 🙂 U nas nie zdają egzaminu żadne preparaty spot on ani obroże (bardzo długi włos, częste kąpiele w pobliskim jeziorze), dlatego w tym roku próbujemy jeszcze co innego – tabletki. Ciekawa jestem jak się sprawdzą.

 • Tabletki stosuje hodowczyni dziewczyn i jest bardzo zadowolona z efektu 🙂 my w kolejnym rzucie zabezpieczeń również postawimy na tabletki – do tej pory foresto było dla nas super.

Instagram

Dołącz do nas