Kaszel Kennelowy

Po wystawie w Poznaniu oraz przed wystawą w Kielcach bardzo dużo mówi się o kaszlu kennelowym. Jednak poza tą frazą czy wiecie o czym mowa? Czy wiecie, że nie musicie mieć wielkiej hodowli, schroniska czy bywać na wystawach aby wasz pies zaraził się? We Wrocławiu mówi się nawet o epidemii tej jednostki chorobowej.

Czym jest kaszel kennelowy?

Jest to zakaźne zapalenie tchawicy oraz oskrzeli. Jest to choroba, która powodowana jest przez wirus parainfluenzy psów, adenowirus, reowirus, herpeswirus oraz bakterie Mycoplasma cynos oraz Bordetella bronchiseptica.
Niestety nazwa jest mocno myląca, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa i nie dotyczy tylko hodowli czy schronisk, jak już pisałam. Zarazić się nią można poprzez kontakt z chorym psem, przez wysięk z nosa czy wydalaną podczas kaszlu wydzielinę z oskrzeli. Choroba nie trwa długo jednak może zejść na dolne drogi oddechowe i nieść za sobą powikłania – przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jeżeli do nich dojdzie może to doprowadzić do nieodwracalne niewydolności układu oddechowego.

Jakie są objawy choroby?

Przede wszystkim jest to kaszel i odkrztuszanie – jakby zwierzakowi coś stanęło w gardle. Do tego dochodzi wydzielina z nosa oraz mogą pojawić się pieniste wymioty i wydzielina podczas kasłania. Występuje również wysoka gorączka i powoduje, że zwierzę jest osowiałe i apatyczne.

Leczenie?

Bezapelacyjnie lekarz weterynarii może Wam pomóc i należy go odwiedzić niezwłocznie jeżeli tylko podejrzewacie chorobę u swojego psiura.

Zapobieganie?
Szczepienie przeciw kaszlowi kennelowemu. Zapytajcie swojego weta i na pewno Wam powie co i jak.

Tymczasem trzymam kciuki za wszystkich, którzy walczą w Kielcach w weekend 🙂 Cardimania Tean również tam będzie 😉

fot. Nina Kowalska www.foto-gold.com
Dwoje ludzie, 4 cardigany i domek w Karkonoszach. Brzmi jak bajka? Zapewniamy Cię, że nie. Zapraszamy do naszego świata psów, gór i wiejskiego życia.
Share: